| Make | BMW |
|---|---|
| Model | 530 530D M SPORT |
| Colour | Black |
| Year of manufacture | 2015 |
| Top speed | 155 mph |
| 0 - 60 mph | 5.8 seconds |
| Gearbox | 8 speed automatic |
| Power | 255 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 540 Nm at 1.500 rpm |
| Engine capacity | 2.993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 43.5 mpg |
| Consumption extra urban | 57.7 mpg |
| Consumption combined | 51.4 mpg |
| CO2 emission | 144 g/km |
| CO2 label | F |
| MOT expiry date | 2027-03-16 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 10 |
| Failed MOT tests | 0 |
| Total advice items | 9 |
| Total items failed | 0 |
| MOT #10 | 2026-03-17 14:13 |
|---|---|
| MOT test number | 573063348335 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2027-03-16 |
|
Minor
Front Lower Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view chipped screen (3.2 (a) (i))
Advice
Rear Brake disc worn, but not excessively both rear discs inner face (1.1.14 (a) (i))
|
|
| MOT #9 | 2025-06-24 09:50 |
|---|---|
| MOT test number | 877997742189 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
Advice
Offside Front Brake pipe corroded, covered in grease or other material corroded (1.1.11 (c))
|
|
| MOT #8 | 2024-06-20 16:54 |
|---|---|
| MOT test number | 450982721989 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre slightly damaged/cracking or perishing perished (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Front Tyre slightly damaged/cracking or perishing perished (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #7 | 2023-07-10 08:17 |
|---|---|
| MOT test number | 483419164817 |
| Result |
Passed |
| MOT #6 | 2022-06-22 09:29 |
|---|---|
| MOT test number | 698576984567 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened both (1.1.14 (a) (ii))
|
|
| MOT #5 | 2021-07-01 13:01 |
|---|---|
| MOT test number | 375161843118 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2020-07-20 14:36 |
|---|---|
| MOT test number | 778177168204 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Nearside Front Lower Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
|
|
| MOT #3 | 2019-07-16 13:49 |
|---|---|
| MOT test number | 941490147328 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2018-07-25 11:02 |
|---|---|
| MOT test number | 709794018317 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Offside Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
|
|
| MOT #1 | 2017-07-28 13:06 |
|---|---|
| MOT test number | 141119376616 |
| Result |
Passed |
Taxed Tax due: 1 May 2027
MOT
Expires: 16 March 2027
| Tax status | Valid until 1 May 2027 |
|---|---|
| Days left | 349 |
| MOT expiry date | 16 March 2027 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 49 |
|---|---|
| Band | F |
| Single payment (12 months) | £ 215,00,- |
| Single six month payment | £ 118,25,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 225,75,- |
|
Check the damage history for this BMW. See if, where and when this BMW had damage and the car repair costs. We also check if this BMW was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this BMW. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this BMW in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this BMW? How many owners did this BMW have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this BMW had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this BMW is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this BMW has been settled. If not, and you buy this BMW then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this BMW is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 11 |
| First mileage registration | 2015-03-18 |
| Last registration | 2026-03-17 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2015-03-18 | 21 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2017-07-28 | 17.311 mi |
| Registration #3 | 2018-07-25 | 21.784 mi |
| Registration #4 | 2019-07-16 | 25.588 mi |
| Registration #5 | 2020-07-20 | 28.640 mi |
| Registration #6 | 2021-07-01 | 30.937 mi |
| Registration #7 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #8 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #9 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #10 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #11 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The BMW factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| NCAP rating | |
|---|---|
| Adult | 95% |
| Children | 84% |
| Pedestrian | 78% |
| Safety systems | 86% |
| Overall rating | 89% |
| Video | see crash video |
| Width | 1860 mm |
|---|---|
| Height | 1475 mm |
| Length | 4907 mm |
| Wheel base | 2968 mm |
| Kerb weight | 1710 kg |
| Max. allowed weight | 2320 kg |
| Fuel tank capacity | 70 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Direct Injection |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | 52099342 |
| Total views | 23 |
| Views last 30 days | 8 |
Get full access and download the BMW premium report.