| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V I-VTEC ES |
| Colour | Black |
| Year of manufacture | 2009 |
| Top speed | 118 mph |
| 0 - 60 mph | 10.6 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 138 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 174 Nm at 4.300 rpm |
| Engine capacity | 1.799 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 30.1 mpg |
| Consumption extra urban | 44.8 mpg |
| Consumption combined | 37.7 mpg |
| CO2 emission | 177 g/km |
| CO2 label | I |
| MOT expiry date | 2026-11-22 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 13 |
| Failed MOT tests | 5 |
| Total advice items | 30 |
| Total items failed | 3 |
| MOT #18 | 2025-11-08 13:18 |
|---|---|
| MOT test number | 412403995621 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-11-22 |
|
Advice
Nearside Rear Inner Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #17 | 2024-11-16 12:36 |
|---|---|
| MOT test number | 759222656691 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Front Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
|
|
| MOT #16 | 2023-11-18 13:34 |
|---|---|
| MOT test number | 591679164066 |
| Result |
Passed |
| MOT #15 | 2022-11-05 13:19 |
|---|---|
| MOT test number | 978307170109 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Offside Front Drive shaft joint constant velocity boot severely deteriorated (6.1.7 (g) (i))
Minor
Offside Front Track rod end ball joint dust cover damaged or deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.1.3 (g) (i))
Advice
Offside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
|
|
| MOT #14 | 2021-11-23 13:22 |
|---|---|
| MOT test number | 598812966015 |
| Result |
Passed |
| MOT #13 | 2021-11-22 16:32 |
|---|---|
| MOT test number | 906934803655 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Front Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Rear Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Major
Nearside Front Position lamp not working (4.2.1 (a) (ii))
Major
Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (3.4 (b) (ii))
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
|
|
| MOT #12 | 2021-10-13 08:44 |
|---|---|
| MOT test number | 854174839474 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Brake pedal rubber split
Advice
Rear Registration plate deteriorated but not likely to be misread (0.1 (b))
Minor
Nearside Track rod end ball joint dust cover damaged or deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.1.3 (g) (i))
Minor
Offside Track rod end ball joint dust cover damaged or deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.1.3 (g) (i))
Advice
Rear Anti-roll bar corroded but not seriously weakened (5.3.3 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Rear Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Major
Rear Brakes imbalanced across an axle (1.2.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
|
|
| MOT #11 | 2020-10-01 14:06 |
|---|---|
| MOT test number | 987534511393 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Registration plate deteriorated but not likely to be misread (0.1 (b))
|
|
| MOT #10 | 2020-10-01 10:57 |
|---|---|
| MOT test number | 987506506165 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Rear Registration plate deteriorated but not likely to be misread (0.1 (b))
Major
Nearside Rear Service brake excessively binding (1.2.1 (f))
|
|
| MOT #9 | 2019-04-09 08:09 |
|---|---|
| MOT test number | 587720683994 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Registration plate deteriorated but not likely to be misread (0.1 (b))
|
|
| MOT #8 | 2018-03-23 09:50 |
|---|---|
| MOT test number | 853559948547 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
|
|
| MOT #7 | 2017-04-20 13:26 |
|---|---|
| MOT test number | 503303151656 |
| Result |
Passed |
| MOT #6 | 2016-04-26 10:54 |
|---|---|
| MOT test number | 814913594031 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Front Inner Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Nearside Rear Inner Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
|
|
| MOT #5 | 2015-04-14 13:37 |
|---|---|
| MOT test number | 719784505176 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2015-04-14 13:37 |
|---|---|
| MOT test number | 238464005462 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Offside Stop lamp not working (1.2.1b)
Pass with rectification
Nearside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
|
|
| MOT #3 | 2014-04-09 13:45 |
|---|---|
| MOT test number | 946129994094 |
| Result |
Passed |
|
Notice
N/S/F TYRE WEARING ON OUTER EDGE , O/S/F TYRE WEARING ON INNER EDGE
|
|
| MOT #2 | 2014-04-09 13:45 |
|---|---|
| MOT test number | 658839494024 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Offside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
Notice
N/S/F TYRE WEARING ON OUTER EDGE , O/S/F TYRE WEARING ON INNER EDGE
|
|
| MOT #1 | 2012-11-15 11:00 |
|---|---|
| MOT test number | 735920522351 |
| Result |
Passed |
Taxed Tax due: 1 October 2026
MOT
Expires: 22 November 2026
| Tax status | Valid until 1 October 2026 |
|---|---|
| Days left | 144 |
| MOT expiry date | 22 November 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | I |
| Single payment (12 months) | £ 345,00,- |
| Single six month payment | £ 189,75,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 362,25,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 18 |
| First mileage registration | 2009-10-31 |
| Last registration | 2025-11-08 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2009-10-31 | 10 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2012-11-15 | 27.399 mi |
| Registration #3 | 2014-04-09 | 37.554 mi |
| Registration #4 | 2015-04-14 | 45.589 mi |
| Registration #5 | 2016-04-26 | 52.794 mi |
| Registration #6 | 2017-04-20 | 59.121 mi |
| Registration #7 | 2018-03-23 | 64.401 mi |
| Registration #8 | 2019-04-09 | 67.217 mi |
| Registration #9 | 2020-10-01 | 70.372 mi |
| Registration #10 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #11 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1810 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1423 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | R18A13301962 |
| Total views | 198 |
| Views last 30 days | 1 |
Get full access and download the HONDA premium report.