| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V I-VTEC EX |
| Colour | Grey |
| Year of manufacture | 2007 |
| Top speed | 115 mph |
| 0 - 60 mph | 12.4 seconds |
| Gearbox | 5 speed automatic |
| Power | 138 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 174 Nm at 4.300 rpm |
| Engine capacity | 1.799 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 26.7 mpg |
| Consumption extra urban | 42.8 mpg |
| Consumption combined | 34.9 mpg |
| CO2 emission | 190 g/km |
| CO2 label | J |
| MOT expiry date | 2026-12-28 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 16 |
| Failed MOT tests | 1 |
| Total advice items | 29 |
| Total items failed | 0 |
| MOT #17 | 2025-12-26 11:59 |
|---|---|
| MOT test number | 549248018319 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-12-28 |
|
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Front Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened BOTH SIDES (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin BOTH SIDES (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Rear Coil spring corroded BOTH SIDES (5.3.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
|
|
| MOT #16 | 2024-12-28 10:49 |
|---|---|
| MOT test number | 978791759307 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake disc worn, but not excessively BOTH SIDES (1.1.14 (a) (i))
|
|
| MOT #15 | 2023-12-27 14:30 |
|---|---|
| MOT test number | 455513102329 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake disc worn, but not excessively BOTH SIDES (1.1.14 (a) (i))
|
|
| MOT #14 | 2023-12-23 14:38 |
|---|---|
| MOT test number | 705447511211 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Front Brake disc worn, but not excessively BOTH SIDES (1.1.14 (a) (i))
Major
Nearside Front Suspension arm ball joint dust cover no longer prevents the ingress of dirt (5.3.4 (b) (ii))
Major
Offside Front Suspension arm ball joint dust cover no longer prevents the ingress of dirt (5.3.4 (b) (ii))
|
|
| MOT #13 | 2022-12-29 09:20 |
|---|---|
| MOT test number | 672286563795 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #12 | 2021-12-09 14:17 |
|---|---|
| MOT test number | 644267225462 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Nearside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Offside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
|
|
| MOT #11 | 2020-12-03 10:43 |
|---|---|
| MOT test number | 119785753325 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Minor
Nearside Front Suspension arm ball joint dust cover severely deteriorated (5.3.4 (b) (i))
Minor
Offside Front Suspension arm ball joint dust cover severely deteriorated (5.3.4 (b) (i))
Advice
Nearside Front Tyre has a cut but not deep enough to reach the ply or cords (5.2.3 (d) (i))
Advice
Nearside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #10 | 2019-05-28 12:17 |
|---|---|
| MOT test number | 177027278403 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing both (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #9 | 2018-05-31 11:17 |
|---|---|
| MOT test number | 307801242528 |
| Result |
Passed |
| MOT #8 | 2017-06-01 13:40 |
|---|---|
| MOT test number | 918869947618 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Outer Front constant velocity joint gaiter deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.5.C.1a)
Advice
Offside Rear Tyre worn on inner edge
|
|
| MOT #7 | 2016-06-02 11:51 |
|---|---|
| MOT test number | 269100879341 |
| Result |
Passed |
| MOT #6 | 2015-06-04 12:18 |
|---|---|
| MOT test number | 998275455145 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
Notice
Front tyres worn on edges
|
|
| MOT #5 | 2014-06-12 08:47 |
|---|---|
| MOT test number | 319833464182 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake lining(s) wearing thin (3.5.1g)
|
|
| MOT #4 | 2013-05-14 16:58 |
|---|---|
| MOT test number | 969724033195 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2012-05-18 08:52 |
|---|---|
| MOT test number | 219369032445 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2011-05-19 11:04 |
|---|---|
| MOT test number | 535649031125 |
| Result |
Passed |
| MOT #1 | 2010-05-22 06:49 |
|---|---|
| MOT test number | 831602640198 |
| Result |
Passed |
|
Notice
Child seat fitted not allowing full inspection of adult belt
|
|
Taxed Tax due: 1 January 2027
MOT
Expires: 28 December 2026
| Tax status | Valid until 1 January 2027 |
|---|---|
| Days left | 236 |
| MOT expiry date | 28 December 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | J |
| Single payment (12 months) | £ 395,00,- |
| Single six month payment | £ 217,25,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 414,75,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 19 |
| First mileage registration | 2007-07-19 |
| Last registration | 2025-12-26 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2007-07-19 | 23 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2010-05-22 | 30.545 mi |
| Registration #3 | 2011-05-19 | 35.845 mi |
| Registration #4 | 2012-05-18 | 42.815 mi |
| Registration #5 | 2013-05-14 | 47.942 mi |
| Registration #6 | 2014-06-12 | 54.708 mi |
| Registration #7 | 2015-06-04 | 59.853 mi |
| Registration #8 | 2016-06-02 | 64.695 mi |
| Registration #9 | 2017-06-01 | 69.741 mi |
| Registration #10 | 2018-05-31 | 74.092 mi |
| Registration #11 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1810 mm |
|---|---|
| Height | 1625 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1449 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | R18A11308117 |
| Total views | 98 |
| Views last 30 days | 1 |
Get full access and download the HONDA premium report.