| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V CTDI SPORT |
| Colour | Silver |
| Year of manufacture | 2006 |
| Top speed | 103 mph |
| 0 - 60 mph | 10.1 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 138 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 340 Nm at 2.000 rpm |
| Engine capacity | 2.204 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 35.3 mpg |
| Consumption extra urban | 53.3 mpg |
| Consumption combined | 44.8 mpg |
| CO2 emission | 167 g/km |
| CO2 label | H |
| MOT expiry date | 2026-05-13 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 17 |
| Failed MOT tests | 4 |
| Total advice items | 28 |
| Total items failed | 4 |
| MOT #21 | 2025-05-14 13:03 |
|---|---|
| MOT test number | 992708842951 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-05-13 |
|
Minor
Nearside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Outer Suspension component mounting prescribed area is corroded but not considered excessive sill (5.3.6 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Upper Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement top arm inner bush (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #20 | 2025-05-06 08:39 |
|---|---|
| MOT test number | 956937285424 |
| Result |
Failed |
|
Minor
Nearside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Major
Offside Front Headlamp aim projected beam image is obviously incorrect (4.1.2 (c))
Major
Offside Rear Outer Suspension component mounting prescribed area excessively corroded significantly reducing structural strength sill (5.3.6 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Outer Suspension component mounting prescribed area is corroded but not considered excessive sill (5.3.6 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Upper Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement top arm inner bush (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #19 | 2024-05-07 10:58 |
|---|---|
| MOT test number | 749968971558 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #18 | 2023-05-04 16:06 |
|---|---|
| MOT test number | 541171079289 |
| Result |
Passed |
| MOT #17 | 2022-08-16 13:35 |
|---|---|
| MOT test number | 730435392842 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge 205/55R16 (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge 205/55R16 (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #16 | 2021-08-16 12:43 |
|---|---|
| MOT test number | 174950816449 |
| Result |
Passed |
| MOT #15 | 2020-11-24 16:40 |
|---|---|
| MOT test number | 760126356976 |
| Result |
Passed |
| MOT #14 | 2019-11-29 12:24 |
|---|---|
| MOT test number | 705855364654 |
| Result |
Passed |
| MOT #13 | 2019-01-08 09:40 |
|---|---|
| MOT test number | 989126294020 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front shocker dust cover drop down both sides
|
|
| MOT #12 | 2017-11-23 15:45 |
|---|---|
| MOT test number | 410864514636 |
| Result |
Passed |
| MOT #11 | 2016-11-02 17:17 |
|---|---|
| MOT test number | 971028856521 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Macpherson strut has slight movement in the upper support bearing assembly (2.5.B.1b)
Advice
Steering system has slight free play detected at steering wheel (2.2.A.1b)
|
|
| MOT #10 | 2015-11-26 17:07 |
|---|---|
| MOT test number | 491524964880 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2014-12-05 12:28 |
|---|---|
| MOT test number | 545409734331 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
|
|
| MOT #8 | 2013-11-08 12:28 |
|---|---|
| MOT test number | 279672613324 |
| Result |
Passed |
| MOT #7 | 2013-11-07 09:30 |
|---|---|
| MOT test number | 435781513382 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Offside Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Advice
Nearside Front Lower Suspension arm rubber bush deteriorated but not resulting in excessive movement (2.4.G.2)
Advice
Offside Front Lower Suspension arm rubber bush deteriorated but not resulting in excessive movement (2.4.G.2)
|
|
| MOT #6 | 2012-09-24 15:33 |
|---|---|
| MOT test number | 755928862235 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
|
|
| MOT #5 | 2012-09-24 13:42 |
|---|---|
| MOT test number | 716778362256 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
|
|
| MOT #4 | 2011-08-23 16:58 |
|---|---|
| MOT test number | 617845731208 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2010-08-18 15:11 |
|---|---|
| MOT test number | 700560430229 |
| Result |
Passed |
|
Notice
Nail in offside front tyre
|
|
| MOT #2 | 2009-09-23 15:22 |
|---|---|
| MOT test number | 363316769228 |
| Result |
Passed |
| MOT #1 | 2009-09-23 15:10 |
|---|---|
| MOT test number | 621326969222 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Rear Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (3.5.1g)
Fail
Rear brake disc excessively scored (3.5.1h)
|
|
Untaxed Tax expired: 9 February 2026
MOT
Expires: 13 May 2026
| Tax status | Expired at 9 February 2026 |
|---|---|
| Days left | 90 days too late |
| MOT expiry date | 13 May 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 49 |
|---|---|
| Band | H |
| Single payment (12 months) | £ 315,00,- |
| Single six month payment | £ 173,25,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 330,75,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 25 |
| First mileage registration | 2006-08-16 |
| Last registration | 2025-05-14 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2006-08-16 | 17 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2009-09-23 | 22.008 mi |
| Registration #3 | 2009-09-23 | 22.008 mi |
| Registration #4 | 2010-08-18 | 27.280 mi |
| Registration #5 | 2011-08-23 | 33.040 mi |
| Registration #6 | 2012-09-24 | 38.525 mi |
| Registration #7 | 2012-09-24 | 38.525 mi |
| Registration #8 | 2013-11-07 | 44.489 mi |
| Registration #9 | 2013-11-08 | 44.489 mi |
| Registration #10 | 2014-12-05 | 50.699 mi |
| Registration #11 | 2015-11-26 | 54.287 mi |
| Registration #12 | 2016-11-02 | 58.085 mi |
| Registration #13 | 2017-11-23 | 61.040 mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #23 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #24 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #25 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 2113 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1584 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Direct Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Engine number | N22A11503858 |
| Total views | 103 |
| Views last 30 days | 2 |
Get full access and download the HONDA premium report.