| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V I-VTEC ES |
| Colour | Silver |
| Year of manufacture | 2009 |
| Top speed | 118 mph |
| 0 - 60 mph | 10.6 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 138 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 174 Nm at 4.300 rpm |
| Engine capacity | 1.799 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 30.1 mpg |
| Consumption extra urban | 44.8 mpg |
| Consumption combined | 37.7 mpg |
| CO2 emission | 177 g/km |
| CO2 label | I |
| MOT expiry date | 2027-04-02 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 14 |
| Failed MOT tests | 8 |
| Total advice items | 51 |
| Total items failed | 3 |
| MOT #22 | 2026-03-18 14:55 |
|---|---|
| MOT test number | 175580191836 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2027-04-02 |
|
Advice
Rear Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Minor
Suspension component ball joint dust cover severely deteriorated Nearside and offside front lower (5.3.4 (b) (i))
|
|
| MOT #21 | 2026-03-16 10:35 |
|---|---|
| MOT test number | 803535904342 |
| Result |
Failed |
|
Major
Engine MIL inoperative or indicates a malfunction (8.2.1.2 (h))
Advice
Rear Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Minor
Suspension component ball joint dust cover severely deteriorated Nearside and offside front lower (5.3.4 (b) (i))
|
|
| MOT #20 | 2025-04-03 15:17 |
|---|---|
| MOT test number | 575722048510 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Brake pedal wearing smooth (1.1.2 (c))
|
|
| MOT #19 | 2025-03-27 11:30 |
|---|---|
| MOT test number | 933124389660 |
| Result |
Failed |
|
Dangerous
Offside Front Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (1.1.13 (a) (ii))
Dangerous
Nearside Rear Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Nearside Front Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Major
Offside Front Service brake lagging in operation (1.2.1 (d))
Major
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint excessively worn (5.3.4 (a) (i))
Major
Brake pedal has insufficient reserve travel (1.1.2 (a))
Advice
Brake pedal wearing smooth (1.1.2 (c))
Advice
Front Exhaust has a minor leak of exhaust gases (6.1.2 (a))
Advice
Rear Exhaust has a minor leak of exhaust gases (6.1.2 (a))
Major
Exhaust Lambda reading after 2nd fast idle outside specified limits (8.2.1.2 (c))
|
|
| MOT #18 | 2024-04-03 11:16 |
|---|---|
| MOT test number | 822318068967 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Advice
Offside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
|
|
| MOT #17 | 2024-04-03 11:16 |
|---|---|
| MOT test number | 596917022333 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (3.4 (b) (ii))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Advice
Offside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
|
|
| MOT #16 | 2023-01-27 16:08 |
|---|---|
| MOT test number | 573185415393 |
| Result |
Passed |
| MOT #15 | 2022-12-05 11:16 |
|---|---|
| MOT test number | 405593163699 |
| Result |
Failed |
|
Minor
Nearside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Minor
Nearside Rear Tyre obviously under inflated (5.2.3 (l))
Dangerous
Nearside Rear Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (5.2.3 (e))
Advice
Offside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #14 | 2021-12-08 16:40 |
|---|---|
| MOT test number | 579171437154 |
| Result |
Passed |
| MOT #13 | 2021-11-11 13:02 |
|---|---|
| MOT test number | 466127044390 |
| Result |
Failed |
|
Major
Nearside Front Position lamp not working (4.2.1 (a) (ii))
Major
Offside Front Position lamp not working (4.2.1 (a) (ii))
Major
Offside Front Service brake excessively binding (1.2.1 (f))
Major
Nearside Rear Service brake excessively binding (1.2.1 (f))
|
|
| MOT #12 | 2020-10-27 15:31 |
|---|---|
| MOT test number | 999941253027 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #11 | 2020-10-27 12:04 |
|---|---|
| MOT test number | 916639391681 |
| Result |
Failed |
|
Major
Nearside Front Position lamp not working (4.2.1 (a) (ii))
Major
Offside Front Position lamp not working (4.2.1 (a) (ii))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #10 | 2019-10-24 11:01 |
|---|---|
| MOT test number | 524511229683 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2018-10-30 16:02 |
|---|---|
| MOT test number | 562457372197 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Registration plate deteriorated but not likely to be misread (0.1 (b))
|
|
| MOT #8 | 2018-10-29 13:12 |
|---|---|
| MOT test number | 482275205052 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Offside Front Brakes imbalanced requirements only just met. It would appear that the braking system requires adjustment or repair. (1.2.1 (b) (i))
Minor
Nearside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Advice
Rear Registration plate deteriorated but not likely to be misread (0.1 (b))
Advice
Offside Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Offside Front Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Major
Offside Front Service brake excessively binding (1.2.1 (f))
Major
Offside Front Brake disc significantly and obviously worn (1.1.14 (a) (i))
Major
Nearside Front Brake disc significantly and obviously worn (1.1.14 (a) (i))
|
|
| MOT #7 | 2017-10-30 13:37 |
|---|---|
| MOT test number | 436172775905 |
| Result |
Passed |
| MOT #6 | 2016-10-31 16:42 |
|---|---|
| MOT test number | 205758049572 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front tyres worn badly on both inner and outer edges.
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
|
|
| MOT #5 | 2016-10-31 10:47 |
|---|---|
| MOT test number | 830317305608 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
Fail
Offside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
Advice
Front tyres worn badly on both inner and outer edges.
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
|
|
| MOT #4 | 2015-10-26 11:15 |
|---|---|
| MOT test number | 133490215958 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2014-10-30 11:17 |
|---|---|
| MOT test number | 296323004373 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2013-10-30 15:28 |
|---|---|
| MOT test number | 897273003357 |
| Result |
Passed |
| MOT #1 | 2012-11-01 11:58 |
|---|---|
| MOT test number | 949146802340 |
| Result |
Passed |
Taxed Tax due: 1 December 2026
MOT
Expires: 2 April 2027
| Tax status | Valid until 1 December 2026 |
|---|---|
| Days left | 205 |
| MOT expiry date | 2 April 2027 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | I |
| Single payment (12 months) | £ 345,00,- |
| Single six month payment | £ 189,75,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 362,25,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 25 |
| First mileage registration | 2009-10-30 |
| Last registration | 2026-03-18 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2009-10-30 | 28 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2012-11-01 | 22.122 mi |
| Registration #3 | 2013-10-30 | 31.151 mi |
| Registration #4 | 2014-10-30 | 39.359 mi |
| Registration #5 | 2015-10-26 | 48.686 mi |
| Registration #6 | 2016-10-31 | 58.516 mi |
| Registration #7 | 2016-10-31 | 58.526 mi |
| Registration #8 | 2017-10-30 | 67.679 mi |
| Registration #9 | 2018-10-29 | 79.711 mi |
| Registration #10 | 2018-10-30 | 79.735 mi |
| Registration #11 | 2019-10-24 | 87.520 mi |
| Registration #12 | 2020-10-27 | 94.424 mi |
| Registration #13 | 2020-10-27 | 94.424 mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #23 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #24 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #25 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1810 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1423 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | R18A13301962 |
| Total views | 173 |
| Views last 30 days | 2 |
Get full access and download the HONDA premium report.