| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V VTEC SE |
| Colour | Blue |
| Year of manufacture | 2005 |
| Top speed | 112 mph |
| 0 - 60 mph | 12.3 seconds |
| Gearbox | 5 speed Manual |
| Power | 123 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 154 Nm at 4.800 rpm |
| Engine capacity | 1.668 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 30.4 mpg |
| Consumption extra urban | 43.5 mpg |
| Consumption combined | 37.7 mpg |
| CO2 emission | 179 g/km |
| CO2 label | I |
| MOT expiry date | 2021-01-29 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 12 |
| Failed MOT tests | 5 |
| Total advice items | 24 |
| Total items failed | 12 |
| MOT #17 | 2020-01-21 12:41 |
|---|---|
| MOT test number | 961365790970 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2021-01-29 |
|
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #16 | 2020-01-21 12:41 |
|---|---|
| MOT test number | 184798335736 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Pass with rectification
Nearside Headlamp not working on main beam (4.1.1 (a) (ii))
|
|
| MOT #15 | 2019-01-24 14:55 |
|---|---|
| MOT test number | 698456393807 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
Minor
Nearside Front Obligatory mirror slightly damaged (3.3 (b) (i))
Advice
Exhaust emits blue smoke during acceleration (8.2.1.2 (g))
|
|
| MOT #14 | 2018-01-27 12:28 |
|---|---|
| MOT test number | 571026488469 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Front brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened both (3.5.1i)
Advice
Nearside Lower Front suspension ball joint dust cover deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.4.G.2)
Advice
Offside Lower Front suspension ball joint dust cover deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.4.G.2)
|
|
| MOT #13 | 2017-01-21 13:41 |
|---|---|
| MOT test number | 677983492551 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front suspension has slight movement at a suspension ball joint (2.5.A.1c)
Advice
Offside Front suspension has slight movement at a suspension ball joint (2.5.A.1c)
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
|
|
| MOT #12 | 2017-01-21 13:41 |
|---|---|
| MOT test number | 651738207041 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Nearside Front suspension has slight movement at a suspension ball joint (2.5.A.1c)
Advice
Offside Front suspension has slight movement at a suspension ball joint (2.5.A.1c)
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
Pass with rectification
Offside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
|
|
| MOT #11 | 2016-01-30 14:14 |
|---|---|
| MOT test number | 784659624119 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Suspension arm ball joint dust cover deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.4.G.2)
Advice
Offside Front Suspension arm ball joint dust cover deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.4.G.2)
Advice
Nearside Front Suspension arm has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
|
|
| MOT #10 | 2014-12-15 15:37 |
|---|---|
| MOT test number | 997969944336 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2014-12-15 10:47 |
|---|---|
| MOT test number | 935289544393 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Fail
Nearside Front Suspension arm ball joint dust cover excessively damaged so that it no longer prevents the ingress of dirt (2.4.G.2)
Fail
Offside Front Suspension arm ball joint dust cover excessively damaged so that it no longer prevents the ingress of dirt (2.4.G.2)
Fail
Offside Front Suspension arm has excessive play in a ball joint (2.4.G.2)
Advice
Nearside Front Suspension arm has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
|
|
| MOT #8 | 2013-12-16 11:41 |
|---|---|
| MOT test number | 285490353353 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Nearside Front Obligatory mirror damaged, but not seriously affecting the rear view (8.1.2a)
|
|
| MOT #7 | 2012-11-22 14:45 |
|---|---|
| MOT test number | 568467122397 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Obligatory mirror damaged, but not seriously affecting the rear view (8.1.2a)
|
|
| MOT #6 | 2012-11-22 11:14 |
|---|---|
| MOT test number | 717997922337 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Rear Stop lamp not working (1.2.1b)
Fail
Nearside Front Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
Fail
Offside Front Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
Advice
Nearside Obligatory mirror damaged, but not seriously affecting the rear view (8.1.2a)
|
|
| MOT #5 | 2011-11-21 10:40 |
|---|---|
| MOT test number | 206015921338 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2010-11-23 11:24 |
|---|---|
| MOT test number | 792697320357 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2009-11-20 13:05 |
|---|---|
| MOT test number | 250054729303 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2009-11-20 12:20 |
|---|---|
| MOT test number | 873874829329 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Parking brake lever has no reserve travel (3.1.6b)
Fail
Nearside Front Headlamp aim too high (1.8)
Fail
Offside Front Headlamp aim too high (1.8)
|
|
| MOT #1 | 2008-11-24 17:26 |
|---|---|
| MOT test number | 921789128375 |
| Result |
Passed |
|
Notice
Small dent in n/s outer sill
|
|
Untaxed Tax expired: 12 December 2020
MOT
Expired: 29 January 2021
| Tax status | Expired at 12 December 2020 |
|---|---|
| Days left | 1975 days too late |
| MOT expiry date | 29 January 2021 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | I |
| Single payment (12 months) | £ 345,00,- |
| Single six month payment | £ 189,75,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 362,25,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 18 |
| First mileage registration | 2005-10-01 |
| Last registration | 2020-01-21 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2005-10-01 | 18 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2008-11-24 | 35.280 mi |
| Registration #3 | 2009-11-20 | 44.887 mi |
| Registration #4 | 2009-11-20 | 44.887 mi |
| Registration #5 | 2010-11-23 | 54.592 mi |
| Registration #6 | 2011-11-21 | 65.931 mi |
| Registration #7 | 2012-11-22 | 79.053 mi |
| Registration #8 | 2012-11-22 | 79.053 mi |
| Registration #9 | 2013-12-16 | 88.993 mi |
| Registration #10 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #11 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 2113 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1397 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Engine number | D17A24301120 |
| Total views | 98 |
| Views last 30 days | 1 |
Get full access and download the HONDA premium report.