| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V I-VTEC ES |
| Colour | Silver |
| Year of manufacture | 2009 |
| Top speed | 118 mph |
| 0 - 60 mph | 10.6 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 138 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 174 Nm at 4.300 rpm |
| Engine capacity | 1.799 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 30.1 mpg |
| Consumption extra urban | 44.8 mpg |
| Consumption combined | 37.7 mpg |
| CO2 emission | 177 g/km |
| CO2 label | I |
| MOT expiry date | 2026-07-17 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 14 |
| Failed MOT tests | 7 |
| Total advice items | 38 |
| Total items failed | 4 |
| MOT #21 | 2025-07-11 09:03 |
|---|---|
| MOT test number | 104894811921 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-07-17 |
|
Advice
Both headlight lenses deteriorating
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Slight loss of grease from nearside lower ball joint
Advice
Nearside Front wheel slight stiff to rotate
Advice
All rear suspension components corroding
Advice
Brakes imbalanced requirements only just met. It would appear that the braking system requires adjustment or repair. slight unbalance front brakes lower nearside (1.2.1 (b) (i))
|
|
| MOT #20 | 2024-07-12 12:36 |
|---|---|
| MOT test number | 434779221665 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Headlamp has a product on the lens but not seriously reducing light output (4.1.4 (b))
Advice
Offside Headlamp has a product on the lens but not seriously reducing light output (4.1.4 (b))
|
|
| MOT #19 | 2024-07-12 08:56 |
|---|---|
| MOT test number | 944133403854 |
| Result |
Failed |
|
Dangerous
Nearside Rear Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (5.2.3 (e))
Dangerous
Offside Rear Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Headlamp has a product on the lens but not seriously reducing light output (4.1.4 (b))
Advice
Offside Headlamp has a product on the lens but not seriously reducing light output (4.1.4 (b))
|
|
| MOT #18 | 2023-07-18 14:59 |
|---|---|
| MOT test number | 610522897947 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge Worn on inner edge and age cracked (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
Advice
Offside Rear Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
|
|
| MOT #17 | 2023-07-18 09:55 |
|---|---|
| MOT test number | 745427704279 |
| Result |
Failed |
|
Dangerous
Rear Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge Worn on inner edge and age cracked (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
Advice
Offside Rear Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
|
|
| MOT #16 | 2022-07-04 13:13 |
|---|---|
| MOT test number | 812246927537 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Both front headlight lenses deteriorating
Advice
Tyre slightly damaged/cracking or perishing both front tyres cracking and worn inner edges (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Both rear tyres worn inner edges
Advice
Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened both rear (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Brake pad(s) wearing thin all rear (1.1.13 (a) (ii))
|
|
| MOT #15 | 2022-07-04 07:27 |
|---|---|
| MOT test number | 132538580812 |
| Result |
Failed |
|
Major
Exhaust has a major leak of exhaust gases exhaust front pipe (6.1.2 (a))
Major
Emissions not tested major blow on exhaust (8.2.1.2 (d))
Advice
Both front headlight lenses deteriorating
Major
Nearside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (3.4 (b) (ii))
Advice
Tyre slightly damaged/cracking or perishing both front tyres cracking and worn inner edges (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Both rear tyres worn inner edges
Advice
Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened both rear (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Brake pad(s) wearing thin all rear (1.1.13 (a) (ii))
|
|
| MOT #14 | 2021-06-14 12:44 |
|---|---|
| MOT test number | 191516469697 |
| Result |
Passed |
| MOT #13 | 2020-06-30 16:13 |
|---|---|
| MOT test number | 845033896082 |
| Result |
Passed |
| MOT #12 | 2020-06-29 11:47 |
|---|---|
| MOT test number | 455352513483 |
| Result |
Failed |
|
Major
Nearside Stop lamp(s) not working (4.3.1 (a) (ii))
Major
Exhaust has a major leak of exhaust gases front pipe heat shield area (6.1.2 (a))
|
|
| MOT #11 | 2019-06-26 09:37 |
|---|---|
| MOT test number | 505495528935 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #10 | 2018-06-27 08:38 |
|---|---|
| MOT test number | 948666299605 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2018-06-27 08:38 |
|---|---|
| MOT test number | 655303804550 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Central Stop lamp(s) not working (4.3.1 (a) (ii))
|
|
| MOT #8 | 2017-06-14 16:38 |
|---|---|
| MOT test number | 365679900016 |
| Result |
Passed |
| MOT #7 | 2017-06-14 10:15 |
|---|---|
| MOT test number | 402409176814 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Parking brake lever has no reserve travel (3.1.6b)
Fail
Rear parking (secondary) brakes imbalanced low n/s (3.7.B.6b)
|
|
| MOT #6 | 2016-06-27 08:55 |
|---|---|
| MOT test number | 302857707632 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Both front tyres wearing on inner edge
|
|
| MOT #5 | 2015-06-24 09:27 |
|---|---|
| MOT test number | 437235075163 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2014-06-20 17:34 |
|---|---|
| MOT test number | 415921774194 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2013-06-14 09:09 |
|---|---|
| MOT test number | 787725063166 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2013-06-14 08:15 |
|---|---|
| MOT test number | 619285163157 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Offside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (8.2.2)
|
|
Taxed Tax due: 1 December 2026
MOT
Expires: 17 July 2026
| Tax status | Valid until 1 December 2026 |
|---|---|
| Days left | 205 |
| MOT expiry date | 17 July 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | I |
| Single payment (12 months) | £ 345,00,- |
| Single six month payment | £ 189,75,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 362,25,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 23 |
| First mileage registration | 2009-08-20 |
| Last registration | 2025-07-11 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2009-08-20 | 12 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2012-07-03 | 27.613 mi |
| Registration #3 | 2013-06-14 | 32.435 mi |
| Registration #4 | 2013-06-14 | 32.435 mi |
| Registration #5 | 2014-06-20 | 40.418 mi |
| Registration #6 | 2015-06-24 | 48.304 mi |
| Registration #7 | 2016-06-27 | 55.395 mi |
| Registration #8 | 2017-06-14 | 61.937 mi |
| Registration #9 | 2017-06-14 | 61.939 mi |
| Registration #10 | 2018-06-27 | 66.987 mi |
| Registration #11 | 2018-06-27 | 66.987 mi |
| Registration #12 | 2019-06-26 | 71.397 mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #23 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1810 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1423 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | R18A13301962 |
| Total views | 188 |
| Views last 30 days | 1 |
Get full access and download the HONDA premium report.