| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V I-VTEC EX |
| Colour | Grey |
| Year of manufacture | 2007 |
| Top speed | 118 mph |
| 0 - 60 mph | 10.6 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 138 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 174 Nm at 4.300 rpm |
| Engine capacity | 1.799 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 30.1 mpg |
| Consumption extra urban | 44.8 mpg |
| Consumption combined | 37.7 mpg |
| CO2 emission | 177 g/km |
| CO2 label | I |
| MOT expiry date | 2026-09-25 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 16 |
| Failed MOT tests | 3 |
| Total advice items | 53 |
| Total items failed | 2 |
| MOT #19 | 2025-09-05 13:46 |
|---|---|
| MOT test number | 100342187619 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-09-25 |
|
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Nearside Front Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Headlamp has a product on the lens but not seriously reducing light output both (4.1.4 (b))
Advice
O/s/rear outer sill damaged and corroded
|
|
| MOT #18 | 2025-09-05 13:46 |
|---|---|
| MOT test number | 287469534769 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Nearside Front Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Headlamp has a product on the lens but not seriously reducing light output both (4.1.4 (b))
Advice
O/s/rear outer sill damaged and corroded
Pass with rectification
Registration plate lamp inoperative in the case of a single lamp or all lamps both (4.7.1 (b) (ii))
|
|
| MOT #17 | 2024-09-20 14:29 |
|---|---|
| MOT test number | 541936227751 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing both (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #16 | 2023-09-18 10:39 |
|---|---|
| MOT test number | 989144768529 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing both tyres between treads (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #15 | 2023-09-18 10:39 |
|---|---|
| MOT test number | 877360258075 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing both tyres between treads (5.2.3 (d) (ii))
Pass with rectification
Nearside Headlamp aim too far to the right (4.1.2 (a))
|
|
| MOT #14 | 2022-09-26 14:52 |
|---|---|
| MOT test number | 307922774146 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement both (5.3.4 (a) (i))
Minor
Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view chip on middle (3.2 (a) (i))
|
|
| MOT #13 | 2021-09-14 09:40 |
|---|---|
| MOT test number | 741044157205 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
Advice
Nearside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
|
|
| MOT #12 | 2021-09-14 09:01 |
|---|---|
| MOT test number | 728478524928 |
| Result |
Failed |
|
Minor
Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
Major
Nearside Front Track rod end ball joint dust cover excessively damaged or deteriorated so that it no longer prevents the ingress of dirt (2.1.3 (g) (ii))
Advice
Nearside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
|
|
| MOT #11 | 2020-09-01 13:13 |
|---|---|
| MOT test number | 407761797259 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
Advice
Nearside Front Tyre slightly damaged/cracking or perishing age cracking present (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Front Tyre slightly damaged/cracking or perishing age cracking present (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Front bump stop/dust cover detached
|
|
| MOT #10 | 2019-09-10 08:37 |
|---|---|
| MOT test number | 894679020449 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
Minor
Nearside Front Track rod end ball joint dust cover damaged or deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.1.3 (g) (i))
Minor
Offside Front Track rod end ball joint dust cover damaged or deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.1.3 (g) (i))
Minor
Nearside Front Lower Suspension arm ball joint dust cover severely deteriorated (5.3.4 (b) (i))
Minor
Offside Front Lower Suspension arm ball joint dust cover severely deteriorated (5.3.4 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing age cracking present (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing age cracking present (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Front shock absorber dust cover/bump stop detached
|
|
| MOT #9 | 2018-08-24 08:14 |
|---|---|
| MOT test number | 614202654987 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Windscreen damaged but not adversely affecting driver's view (3.2 (a) (i))
Minor
Nearside Front Lower Suspension arm ball joint dust cover severely deteriorated (5.3.4 (b) (i))
Minor
Offside Front Lower Suspension arm ball joint dust cover severely deteriorated (5.3.4 (b) (i))
Minor
Nearside Track rod end ball joint dust cover damaged or deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.1.3 (g) (i))
Minor
Offside Track rod end ball joint dust cover damaged or deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.1.3 (g) (i))
Advice
Nearside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (i))
Advice
Offside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (i))
|
|
| MOT #8 | 2017-09-14 08:17 |
|---|---|
| MOT test number | 874375944551 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Front suspension lower arm bush worn cracking
Advice
Nearside Front suspension lower arm bush worn cracking
Advice
Rear brake discs lipped/corroded
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
|
|
| MOT #7 | 2016-09-10 09:19 |
|---|---|
| MOT test number | 791394849602 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Vehicles internal headlight adjuster altered to recheck lights
|
|
| MOT #6 | 2015-09-04 08:44 |
|---|---|
| MOT test number | 486288765039 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Windscreen has damage to an area less than a 40mm circle outside zone 'A' (8.3.1d)
Advice
Light surface scratches on windscreen in front of driver.
|
|
| MOT #5 | 2014-09-06 10:31 |
|---|---|
| MOT test number | 755869044299 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Windscreen has damage to an area less than a 40mm circle outside zone 'A' (8.3.1d)
|
|
| MOT #4 | 2013-09-14 10:17 |
|---|---|
| MOT test number | 177907853290 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Windscreen has damage to an area less than a 40mm circle outside zone 'A' (8.3.1d)
Notice
Age cracking to rear tyre sidewalls.
|
|
| MOT #3 | 2012-09-01 10:59 |
|---|---|
| MOT test number | 479995142240 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2011-09-03 10:29 |
|---|---|
| MOT test number | 369296341258 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Windscreen has damage to an area less than a 40mm circle outside zone 'A' (8.3.1d)
|
|
| MOT #1 | 2010-09-11 09:33 |
|---|---|
| MOT test number | 512384350241 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Windscreen has damage to an area less than a 40mm circle outside zone 'A' (8.3.1d)
|
|
Taxed Tax due: 1 June 2026
MOT
Expires: 25 September 2026
| Tax status | Valid until 1 June 2026 |
|---|---|
| Days left | 22 |
| MOT expiry date | 25 September 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | I |
| Single payment (12 months) | £ 345,00,- |
| Single six month payment | £ 189,75,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 362,25,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 22 |
| First mileage registration | 2007-09-17 |
| Last registration | 2025-09-05 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2007-09-17 | 25 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2010-09-11 | 14.990 mi |
| Registration #3 | 2011-09-03 | 20.664 mi |
| Registration #4 | 2012-09-01 | 25.628 mi |
| Registration #5 | 2013-09-14 | 31.461 mi |
| Registration #6 | 2014-09-06 | 36.147 mi |
| Registration #7 | 2015-09-04 | 42.228 mi |
| Registration #8 | 2016-09-10 | 47.596 mi |
| Registration #9 | 2017-09-14 | 53.085 mi |
| Registration #10 | 2018-08-24 | 56.509 mi |
| Registration #11 | 2019-09-10 | 64.182 mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1810 mm |
|---|---|
| Height | 1625 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1423 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | R18A11303160 |
| Total views | 95 |
| Views last 30 days | 1 |
Get full access and download the HONDA premium report.