| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V VTEC SE |
| Colour | Red |
| Year of manufacture | 2005 |
| Top speed | 112 mph |
| 0 - 60 mph | 12.3 seconds |
| Gearbox | 5 speed Manual |
| Power | 123 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 154 Nm at 4.800 rpm |
| Engine capacity | 1.668 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 30.4 mpg |
| Consumption extra urban | 43.5 mpg |
| Consumption combined | 37.7 mpg |
| CO2 emission | 179 g/km |
| CO2 label | I |
| MOT expiry date | 2022-02-02 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 13 |
| Failed MOT tests | 5 |
| Total advice items | 57 |
| Total items failed | 9 |
| MOT #18 | 2021-02-03 13:42 |
|---|---|
| MOT test number | 361607094402 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2022-02-02 |
|
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Front Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (2mm) (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #17 | 2021-02-02 11:00 |
|---|---|
| MOT test number | 540490033419 |
| Result |
Failed |
|
Major
Offside Front Windscreen washer not working (3.5 (a))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Front Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (2mm) (5.2.3 (e))
Dangerous
Nearside Rear Brake disc in such a condition that it is seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Dangerous
Offside Rear Brake disc in such a condition that it is seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
|
|
| MOT #16 | 2020-01-23 12:17 |
|---|---|
| MOT test number | 289785300217 |
| Result |
Passed |
| MOT #15 | 2019-01-29 15:22 |
|---|---|
| MOT test number | 600967895141 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Rear Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Front crossmember slightly surface rust
Advice
Front Shock absorbers light misting of oil or has limited damping effect (5.3.2 (b))
Advice
Underbody covered in underseal
|
|
| MOT #14 | 2019-01-28 14:50 |
|---|---|
| MOT test number | 533048148341 |
| Result |
Failed |
|
Dangerous
Rear Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (1.1.13 (a) (ii))
Major
Rear Anti-roll bar ball joint excessively worn (5.3.4 (a) (i))
Advice
Front Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Rear Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Front crossmember slightly surface rust
Advice
Front Shock absorbers light misting of oil or has limited damping effect (5.3.2 (b))
Advice
Underbody covered in underseal
|
|
| MOT #13 | 2018-01-31 11:45 |
|---|---|
| MOT test number | 612737964179 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Offside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Rear brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (3.5.1i)
Advice
Offside Rear Anti-roll bar has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
Advice
Exhaust has a minor leak of exhaust gases back box (7.1.2)
Advice
General corrosion noticed and advice
|
|
| MOT #12 | 2017-02-01 12:14 |
|---|---|
| MOT test number | 534555696248 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Anti-roll bar has slight play in a ball joint both rear (2.4.G.2)
Advice
Offside Front Tyre worn close to the legal limit inner edge (4.1.E.1)
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
General corrosion noticed and advice
|
|
| MOT #11 | 2017-02-01 12:14 |
|---|---|
| MOT test number | 236720956688 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Offside Stop lamp not working (1.2.1b)
Pass with rectification
Offside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Pass with rectification
Nearside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
Advice
Anti-roll bar has slight play in a ball joint both rear (2.4.G.2)
Advice
Offside Front Tyre worn close to the legal limit inner edge (4.1.E.1)
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
General corrosion noticed and advice
|
|
| MOT #10 | 2016-01-29 16:25 |
|---|---|
| MOT test number | 886357517244 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Rear Anti-roll bar has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
Advice
Exhaust has a minor leak of exhaust gases (7.1.2)
|
|
| MOT #9 | 2016-01-29 11:44 |
|---|---|
| MOT test number | 680323615408 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Front brake disc in such a condition that it is seriously weakened (3.5.1i)
Fail
Front Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (3.5.1g)
Advice
Offside Rear Anti-roll bar has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
Fail
Nearside Rear Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
Advice
Exhaust has a minor leak of exhaust gases (7.1.2)
|
|
| MOT #8 | 2015-01-20 11:58 |
|---|---|
| MOT test number | 299150225010 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Bonnet retaining device slightly deteriorated (8.4.2)
Notice
N/s/f wiper deteriorated
Notice
N/s/r tyre inner wear.
|
|
| MOT #7 | 2013-12-30 16:22 |
|---|---|
| MOT test number | 698424263314 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Rear Anti-roll bar has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
|
|
| MOT #6 | 2012-08-21 13:35 |
|---|---|
| MOT test number | 468314432263 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Offside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
|
|
| MOT #5 | 2011-02-11 11:50 |
|---|---|
| MOT test number | 225152441055 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2010-02-11 11:20 |
|---|---|
| MOT test number | 353252540094 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2010-02-09 16:45 |
|---|---|
| MOT test number | 721380340088 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
Pass with rectification
Windscreen washer provides insufficient washer liquid (8.2.3)
Fail
Centre Exhaust system not adequately supported (7.1.1)
|
|
| MOT #2 | 2009-02-16 09:36 |
|---|---|
| MOT test number | 194087549458 |
| Result |
Passed |
|
Notice
All three wiper blade's in poor condition, advise replacment.
|
|
Untaxed Tax expired: 1 July 2021
MOT
Expired: 2 February 2022
| Tax status | Expired at 1 July 2021 |
|---|---|
| Days left | 1774 days too late |
| MOT expiry date | 2 February 2022 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | I |
| Single payment (12 months) | £ 345,00,- |
| Single six month payment | £ 189,75,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 362,25,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 20 |
| First mileage registration | 2005-02-23 |
| Last registration | 2021-02-03 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2005-02-23 | 29 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2008-02-14 | 21.218 mi |
| Registration #3 | 2009-02-16 | 28.118 mi |
| Registration #4 | 2010-02-09 | 34.400 mi |
| Registration #5 | 2010-02-11 | 34.400 mi |
| Registration #6 | 2011-02-11 | 42.402 mi |
| Registration #7 | 2012-08-21 | 53.923 mi |
| Registration #8 | 2013-12-30 | 66.123 mi |
| Registration #9 | 2015-01-20 | 77.404 mi |
| Registration #10 | 2016-01-29 | 87.063 mi |
| Registration #11 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 2113 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1397 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Engine number | D17A24301120 |
| Total views | 85 |
| Views last 30 days | 1 |
Get full access and download the HONDA premium report.