| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V I-CTDI EX |
| Colour | Grey |
| Year of manufacture | 2008 |
| Top speed | 118 mph |
| 0 - 60 mph | 10.1 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 140 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 340 Nm at 2.000 rpm |
| Engine capacity | 2.204 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 35.8 mpg |
| Consumption extra urban | 52.3 mpg |
| Consumption combined | 44.8 mpg |
| CO2 emission | 167 g/km |
| CO2 label | H |
| MOT expiry date | 2027-03-15 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 16 |
| Failed MOT tests | 2 |
| Total advice items | 31 |
| Total items failed | 2 |
| MOT #18 | 2026-03-06 16:30 |
|---|---|
| MOT test number | 733232834290 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2027-03-15 |
|
Advice
All 4 tyres cracking and worn on the edges 205/55/16
Minor
Nearside Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Minor
Offside Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Advice
Stop lamp(s) non-obligatory stop lamp not working (4.3.1 (a) (ii))
Advice
Nearside Rear Inner Vehicle structure or chassis corroded within 30cm of a mounting, but not seriously affecting overall security sill (6.2.2 (d) (i))
Advice
Offside Rear Vehicle structure or chassis corroded within 30cm of a mounting, but not seriously affecting overall security inner sill (6.2.2 (d) (i))
Advice
Offside Front Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
General corrosion under vehicle
Advice
Nearside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
|
|
| MOT #17 | 2025-03-13 12:16 |
|---|---|
| MOT test number | 391296865559 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Advice
Nearside Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Offside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing slight cracking on inner edge (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Nearside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing slight cracking on inner edge (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #16 | 2024-02-17 12:33 |
|---|---|
| MOT test number | 892728379676 |
| Result |
Passed |
| MOT #15 | 2024-02-17 12:33 |
|---|---|
| MOT test number | 720100716648 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Exhaust system insecure (6.1.2 (a))
|
|
| MOT #14 | 2023-02-18 13:41 |
|---|---|
| MOT test number | 510830499030 |
| Result |
Passed |
| MOT #13 | 2022-02-19 12:30 |
|---|---|
| MOT test number | 162040593163 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar pin or bush worn but not resulting in excessive movement D Bush Slightly Worn (5.3.4 (a) (i))
|
|
| MOT #12 | 2021-03-15 13:11 |
|---|---|
| MOT test number | 515953432803 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Advice
Offside Rear Outer Brake backing plate loose and corroded.
|
|
| MOT #11 | 2020-03-12 11:16 |
|---|---|
| MOT test number | 731897695201 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Advice
Offside Front Inner TYRE VERY WORN
|
|
| MOT #10 | 2019-03-14 14:39 |
|---|---|
| MOT test number | 157134163991 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2018-03-16 16:10 |
|---|---|
| MOT test number | 737806123612 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front TYRE VERY WORN ON EDGES
|
|
| MOT #8 | 2018-03-15 12:11 |
|---|---|
| MOT test number | 719727044773 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Offside Rear rear brake binding (3.7.B.1)
Advice
Nearside Front TYRE VERY WORN ON EDGES
|
|
| MOT #7 | 2017-03-14 11:24 |
|---|---|
| MOT test number | 620568629864 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Front Inner Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
|
|
| MOT #6 | 2016-03-12 12:44 |
|---|---|
| MOT test number | 266055362702 |
| Result |
Passed |
| MOT #5 | 2015-03-11 15:44 |
|---|---|
| MOT test number | 555080575055 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Notice
Wiper blades worn
|
|
| MOT #4 | 2014-03-12 09:04 |
|---|---|
| MOT test number | 917541574043 |
| Result |
Passed |
|
Notice
Tyre o/s rear inner very worn
Notice
Child seat fitted not allowing full inspection of adult belt
|
|
| MOT #3 | 2013-03-13 10:30 |
|---|---|
| MOT test number | 907722373073 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2012-03-14 16:45 |
|---|---|
| MOT test number | 148454672449 |
| Result |
Passed |
Taxed Tax due: 1 March 2027
MOT
Expires: 15 March 2027
| Tax status | Valid until 1 March 2027 |
|---|---|
| Days left | 295 |
| MOT expiry date | 15 March 2027 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 49 |
|---|---|
| Band | H |
| Single payment (12 months) | £ 315,00,- |
| Single six month payment | £ 173,25,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 330,75,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 20 |
| First mileage registration | 2008-03-15 |
| Last registration | 2026-03-06 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2008-03-15 | 21 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2011-03-15 | 23.636 mi |
| Registration #3 | 2012-03-14 | 30.915 mi |
| Registration #4 | 2013-03-13 | 41.013 mi |
| Registration #5 | 2014-03-12 | 49.445 mi |
| Registration #6 | 2015-03-11 | 55.861 mi |
| Registration #7 | 2016-03-12 | 62.160 mi |
| Registration #8 | 2017-03-14 | 68.608 mi |
| Registration #9 | 2018-03-15 | 73.739 mi |
| Registration #10 | 2018-03-16 | 73.739 mi |
| Registration #11 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1810 mm |
|---|---|
| Height | 1625 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1584 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Direct Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | N22A13501803 |
| Total views | 178 |
| Views last 30 days | 2 |
Get full access and download the HONDA premium report.