| Make | MERCEDES-BENZ |
|---|---|
| Model | CITAN 111 PURE CDI 111CDI PURE L2 |
| Colour | White |
| Year of manufacture | 2020 |
| Top speed | 97 mph |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 94 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 230 Nm at 3.750 rpm |
| Engine capacity | 1.461 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 58.9 mpg |
| Consumption extra urban | 65.7 mpg |
| Consumption combined | 2.8 mpg |
| CO2 emission | 122 g/km |
| CO2 label | D |
| MOT expiry date | 2024-02-27 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 1 |
| Failed MOT tests | 0 |
| Total advice items | 0 |
| Total items failed | 0 |
| MOT #1 | 2023-02-13 08:55 |
|---|---|
| MOT test number | 899067365539 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2024-02-27 |
Untaxed Tax expired: 24 January 2023
MOT
Expired: 27 February 2024
| Tax status | Expired at 24 January 2023 |
|---|---|
| Days left | 1179 days too late |
| MOT expiry date | 27 February 2024 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 39 |
|---|---|
| Standard rate (12 months) | £ 320,00,- |
| Standard rate (6 months) | £ 176,00,- |
|
Check the damage history for this MERCEDES-BENZ. See if, where and when this MERCEDES-BENZ had damage and the car repair costs. We also check if this MERCEDES-BENZ was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this MERCEDES-BENZ in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this MERCEDES-BENZ? How many owners did this MERCEDES-BENZ have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this MERCEDES-BENZ had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this MERCEDES-BENZ is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this MERCEDES-BENZ has been settled. If not, and you buy this MERCEDES-BENZ then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this MERCEDES-BENZ is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 3 |
| First mileage registration | 2020-02-28 |
| Last registration | 2023-02-13 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2020-02-28 | 10 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #3 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The MERCEDES-BENZ factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| Width | 2138 mm |
|---|---|
| Height | 1816 mm |
| Length | 4321 mm |
| Wheel base | 2690 mm |
| Kerb weight | 1435 kg |
| Max. allowed weight | 1950 kg |
| Fuel tank capacity | 60 l |
|---|---|
| Number of seats | 2 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | K9KU872D324563 |
| Total views | 60 |
| Views last 30 days | 6 |
Get full access and download the MERCEDES-BENZ premium report.