| Make | MERCEDES-BENZ |
|---|---|
| Model | AMG GLB 35 PREMIUM 4MATIC AUTO AMG GLB 35 4MATIC PREMIUM |
| Colour | Grey |
| Year of manufacture | 2021 |
| Top speed | 155 mph |
| Gearbox | 8 speed automatic |
| Power | 302 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 400 Nm at 4.000 rpm |
| Engine capacity | 1.991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption combined | 32.8 mpg |
| CO2 emission | 196 g/km |
| CO2 label | J |
| MOT expiry date | 2026-12-29 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 3 |
| Failed MOT tests | 1 |
| Total advice items | 3 |
| Total items failed | 1 |
| MOT #4 | 2025-12-30 09:50 |
|---|---|
| MOT test number | 593442381612 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-12-29 |
|
Advice
Nearside Front Inner Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Rear Nail in tyre
Advice
Rear Tyre has a cut but not deep enough to reach the ply or cords x2 (5.2.3 (d) (i))
|
|
| MOT #3 | 2024-10-09 15:34 |
|---|---|
| MOT test number | 222469134768 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2024-01-30 12:15 |
|---|---|
| MOT test number | 981015486930 |
| Result |
Passed |
| MOT #1 | 2024-01-30 12:15 |
|---|---|
| MOT test number | 432306225814 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Front Headlamp aim too high both sides (4.1.2 (a))
|
|
Taxed Tax due: 1 October 2026
MOT
Expires: 29 December 2026
| Tax status | Valid until 1 October 2026 |
|---|---|
| Days left | 167 |
| MOT expiry date | 29 December 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | K |
| First licence fee (12 months) | £ 3.300,00,- |
| Standard rate (12 months) | £ 195,00,- |
| Standard rate (6 months) | £ 107,25,- |
| Premium rate (12 months) | £ 620,00,- |
| Premium rate (6 months) | £ 325,50,- |
|
Check the damage history for this MERCEDES-BENZ. See if, where and when this MERCEDES-BENZ had damage and the car repair costs. We also check if this MERCEDES-BENZ was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this MERCEDES-BENZ in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this MERCEDES-BENZ? How many owners did this MERCEDES-BENZ have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this MERCEDES-BENZ had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this MERCEDES-BENZ is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this MERCEDES-BENZ has been settled. If not, and you buy this MERCEDES-BENZ then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this MERCEDES-BENZ is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 6 |
| First mileage registration | 2021-02-26 |
| Last registration | 2025-12-30 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2021-02-26 | 21 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2024-01-30 | 31.504 mi |
| Registration #3 | 2024-01-30 | 31.504 mi |
| Registration #4 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #5 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #6 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The MERCEDES-BENZ factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| Width | 1850 mm |
|---|---|
| Height | 1662 mm |
| Length | 4650 mm |
| Max. allowed weight | 2450 kg |
| Number of seats | 7 |
|---|---|
| Number of axles | 2 |
| Engine number | 26092030127995 |
| Total views | 29 |
| Views last 30 days | 3 |
Get full access and download the MERCEDES-BENZ premium report.