| Make | MERCEDES-BENZ |
|---|---|
| Model | CITAN 111 PURE CDI Citan 111 Pure CDi |
| Colour | White |
| Year of manufacture | 2019 |
| Top speed | 97 mph |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 94 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 230 Nm at 3.750 rpm |
| Engine capacity | 1.461 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 58.9 mpg |
| Consumption extra urban | 65.7 mpg |
| Consumption combined | 2.8 mpg |
| CO2 emission | 122 g/km |
| CO2 label | D |
| MOT expiry date | 2026-07-16 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 4 |
| Failed MOT tests | 2 |
| Total advice items | 6 |
| Total items failed | 5 |
| MOT #6 | 2025-07-05 11:18 |
|---|---|
| MOT test number | 547744511989 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-07-16 |
| MOT #5 | 2024-07-17 15:33 |
|---|---|
| MOT test number | 121513730036 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2023-10-04 09:21 |
|---|---|
| MOT test number | 344165325029 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #3 | 2023-10-04 09:21 |
|---|---|
| MOT test number | 580025107464 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Pass with rectification
Bumper damaged and likely to cause injury when grazed or contacted (6.1.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #2 | 2022-09-27 09:26 |
|---|---|
| MOT test number | 205235232433 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Engine covers fitted
|
|
| MOT #1 | 2022-09-27 09:26 |
|---|---|
| MOT test number | 582696671376 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Front Tyre tread pattern not visible over the whole tread area when minimum depth required is 1.0mm (5.2.3 (e))
Pass with rectification
Offside Front Tyre tread pattern not visible over the whole tread area when minimum depth required is 1.0mm (5.2.3 (e))
Pass with rectification
Offside Rear Tyre tread pattern not visible over the whole tread area when minimum depth required is 1.0mm (5.2.3 (e))
Pass with rectification
Offside Obligatory mirror seriously damaged, affecting the rear view (3.3 (b) (ii))
Advice
Engine covers fitted
|
|
Taxed Tax due: 1 February 2027
MOT
Expires: 16 July 2026
| Tax status | Valid until 1 February 2027 |
|---|---|
| Days left | 290 |
| MOT expiry date | 16 July 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 39 |
|---|---|
| Standard rate (12 months) | £ 320,00,- |
| Standard rate (6 months) | £ 176,00,- |
|
Check the damage history for this MERCEDES-BENZ. See if, where and when this MERCEDES-BENZ had damage and the car repair costs. We also check if this MERCEDES-BENZ was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this MERCEDES-BENZ in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this MERCEDES-BENZ? How many owners did this MERCEDES-BENZ have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this MERCEDES-BENZ had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this MERCEDES-BENZ is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this MERCEDES-BENZ has been settled. If not, and you buy this MERCEDES-BENZ then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this MERCEDES-BENZ is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 8 |
| First mileage registration | 2019-10-14 |
| Last registration | 2025-07-05 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2019-10-14 | 9 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2022-09-27 | 46.372 mi |
| Registration #3 | 2022-09-27 | 46.372 mi |
| Registration #4 | 2023-10-04 | 60.042 mi |
| Registration #5 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #6 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #7 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #8 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The MERCEDES-BENZ factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| Width | 2138 mm |
|---|---|
| Height | 1816 mm |
| Length | 4321 mm |
| Wheel base | 2690 mm |
| Kerb weight | 1435 kg |
| Max. allowed weight | 1950 kg |
| Fuel tank capacity | 60 l |
|---|---|
| Number of seats | 2 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | K9KU872D255382 |
| Total views | 12 |
| Views last 30 days | 3 |
Get full access and download the MERCEDES-BENZ premium report.