| Make | MERCEDES |
|---|---|
| Model | CLK CLK200 AVANTGARDE |
| Colour | Silver |
| Year of manufacture | 2005 |
| Top speed | 143 mph |
| 0 - 60 mph | 9.3 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 163 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 240 Nm at 3.000 rpm |
| Engine capacity | 1.796 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 22.2 mpg |
| Consumption extra urban | 42.2 mpg |
| Consumption combined | 31.7 mpg |
| CO2 emission | 204 g/km |
| CO2 label | K |
| MOT expiry date | 2024-08-01 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 16 |
| Failed MOT tests | 6 |
| Total advice items | 46 |
| Total items failed | 5 |
| MOT #22 | 2023-07-05 15:54 |
|---|---|
| MOT test number | 244331420960 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2024-08-01 |
|
Advice
Offside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #21 | 2022-08-02 15:00 |
|---|---|
| MOT test number | 977331827241 |
| Result |
Passed |
| MOT #20 | 2021-02-11 12:31 |
|---|---|
| MOT test number | 885626191943 |
| Result |
Passed |
| MOT #19 | 2021-02-02 16:21 |
|---|---|
| MOT test number | 376514635356 |
| Result |
Failed |
|
Major
Offside Front Lower Suspension arm pin or bush excessively worn front suspension lower rear arm inner bush (5.3.4 (a) (i))
Dangerous
Offside Rear Tyre has ply or cords exposed outer side wall (5.2.3 (d) (ii))
|
|
| MOT #18 | 2020-02-12 15:15 |
|---|---|
| MOT test number | 856067774301 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Offside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Minor
Nearside Front Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Minor
Offside Front Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Advice
Engine and underbody covers fitted restricted view
|
|
| MOT #17 | 2019-02-19 08:36 |
|---|---|
| MOT test number | 524794905612 |
| Result |
Passed |
| MOT #16 | 2019-02-18 14:46 |
|---|---|
| MOT test number | 710714455518 |
| Result |
Failed |
|
Major
Nearside Windscreen wiper does not clear the windscreen effectively (3.4 (b) (ii))
Major
Nearside Front Headlamp lens seriously defective (4.1.1 (b) (ii))
Major
Offside Front Headlamp lens seriously defective (4.1.1 (b) (ii))
Advice
Offside Front Tyre slightly perished on outer side wall.
Advice
Nearside Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Offside Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
|
|
| MOT #15 | 2018-02-19 11:00 |
|---|---|
| MOT test number | 922947398919 |
| Result |
Passed |
| MOT #14 | 2017-02-18 11:03 |
|---|---|
| MOT test number | 152046268132 |
| Result |
Passed |
|
Advice
EXHAUST CORRODED
Advice
Front Headlamp has a product on the light source but not seriously reducing light output BOTH (1.7.5a)
|
|
| MOT #13 | 2017-02-18 09:46 |
|---|---|
| MOT test number | 781346642278 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Front Headlamp aim beam image obviously incorrect BOTH (1.8.A.1b)
Advice
EXHAUST CORRODED
|
|
| MOT #12 | 2016-02-18 09:10 |
|---|---|
| MOT test number | 164247722045 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
Advice
Offside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
Advice
Offside Front Inner Suspension arm rubber bush deteriorated but not resulting in excessive movement (2.4.G.2)
Advice
Nearside front worn smooth outer edge
Advice
Nail in nearside rear tyre & sidewall damaged
|
|
| MOT #11 | 2015-02-10 13:05 |
|---|---|
| MOT test number | 628181245083 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Front Suspension arm rubber bush deteriorated but not resulting in excessive movement (2.4.G.2)
Advice
Nearside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
Advice
Offside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
Notice
Under-trays fitted obscuring some underside components
Notice
Nearside rear tyre sidewall damaged
|
|
| MOT #10 | 2014-02-11 16:29 |
|---|---|
| MOT test number | 797182144025 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
Advice
Rear registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
Advice
Offside Front Direction indicator slightly discoloured (1.4.A.2f)
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
Advice
Nearside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
Advice
Offside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
|
|
| MOT #9 | 2014-02-11 09:09 |
|---|---|
| MOT test number | 199342844097 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Front Suspension arm has excessive play in a ball joint (2.4.G.2)
Fail
Nearside Front Anti-roll bar ball joint dust cover excessively damaged so that it no longer prevents the ingress of dirt (2.4.G.2)
Advice
Front registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
Advice
Rear registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
Advice
Offside Front Direction indicator slightly discoloured (1.4.A.2f)
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
Advice
Nearside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
Advice
Offside Rear Brake hose has slight corrosion to ferrules (3.6.B.4e)
|
|
| MOT #8 | 2013-02-15 11:01 |
|---|---|
| MOT test number | 967596743071 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Torque/reaction arm has a slightly deteriorated rubber bush (2.4.G.2)
Advice
Offside Front Torque/reaction arm has a slightly deteriorated rubber bush (2.4.G.2)
Advice
Front registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
Advice
Rear registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
|
|
| MOT #7 | 2012-02-17 15:10 |
|---|---|
| MOT test number | 737528642068 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
Advice
Rear registration plate faded but not likely to be misread (6.3.1d)
|
|
| MOT #6 | 2011-02-11 11:22 |
|---|---|
| MOT test number | 605022741049 |
| Result |
Passed |
| MOT #5 | 2010-02-17 10:43 |
|---|---|
| MOT test number | 751928040046 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2010-02-16 13:23 |
|---|---|
| MOT test number | 392167140098 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Outer Front Tyre has a cut in excess of the requirements deep enough to reach the ply or cords (4.1.D.1a)
|
|
| MOT #3 | 2009-03-05 11:08 |
|---|---|
| MOT test number | 800534369044 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Offside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
|
|
| MOT #2 | 2009-03-05 11:08 |
|---|---|
| MOT test number | 871404869058 |
| Result |
Passed |
| MOT #1 | 2008-03-03 09:20 |
|---|---|
| MOT test number | 530163368009 |
| Result |
Passed |
Untaxed Tax expired: 2 April 2024
MOT
Expired: 1 August 2024
| Tax status | Expired at 2 April 2024 |
|---|---|
| Days left | 776 days too late |
| MOT expiry date | 1 August 2024 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | K |
| Single payment (12 months) | £ 430,00,- |
| Single six month payment | £ 236,50,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 451,50,- |
|
Check the damage history for this MERCEDES. See if, where and when this MERCEDES had damage and the car repair costs. We also check if this MERCEDES was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this MERCEDES in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this MERCEDES? How many owners did this MERCEDES have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this MERCEDES had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this MERCEDES is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this MERCEDES has been settled. If not, and you buy this MERCEDES then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this MERCEDES is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 23 |
| First mileage registration | 2005-03-19 |
| Last registration | 2023-07-05 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2005-03-19 | 16 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2008-03-03 | 19.301 mi |
| Registration #3 | 2009-03-05 | 25.348 mi |
| Registration #4 | 2010-02-16 | 32.907 mi |
| Registration #5 | 2010-02-17 | 32.098 mi |
| Registration #6 | 2011-02-11 | 37.624 mi |
| Registration #7 | 2012-02-17 | 43.025 mi |
| Registration #8 | 2013-02-15 | 46.886 mi |
| Registration #9 | 2014-02-11 | 53.185 mi |
| Registration #10 | 2014-02-11 | 53.185 mi |
| Registration #11 | 2015-02-10 | 57.577 mi |
| Registration #12 | 2016-02-18 | 60.803 mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #23 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Width | 1740 mm |
|---|---|
| Height | 1413 mm |
| Length | 4638 mm |
| Wheel base | 2715 mm |
| Kerb weight | 1540 kg |
| Max. allowed weight | 2010 kg |
| Fuel tank capacity | 62 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | 27194030534393 |
| Total views | 75 |
| Views last 30 days | 2 |
Get full access and download the MERCEDES premium report.