| Make | PEUGEOT |
|---|---|
| Model | 807 HDI LX |
| Colour | Blue |
| Year of manufacture | - |
| Top speed | 108 mph |
| 0 - 60 mph | 13.4 seconds |
| Gearbox | 5 speed Manual |
| Power | 110 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 203 Nm at 1.750 rpm |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 30.1 mpg |
| Consumption extra urban | 47.9 mpg |
| Consumption combined | 39.2 mpg |
|
Check the damage history for this PEUGEOT. See if, where and when this PEUGEOT had damage and the car repair costs. We also check if this PEUGEOT was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this PEUGEOT. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this PEUGEOT in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this PEUGEOT? How many owners did this PEUGEOT have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this PEUGEOT had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this PEUGEOT is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this PEUGEOT has been settled. If not, and you buy this PEUGEOT then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this PEUGEOT is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 29 |
| First mileage registration | 2003-09-26 |
| Last registration | 2023-12-14 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2003-09-26 | 27 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2006-09-20 | 17.267 mi |
| Registration #3 | 2007-09-10 | 22.556 mi |
| Registration #4 | 2008-09-16 | 30.259 mi |
| Registration #5 | 2009-08-19 | 36.822 mi |
| Registration #6 | 2009-08-20 | 36.827 mi |
| Registration #7 | 2010-08-10 | 39.190 mi |
| Registration #8 | 2011-08-17 | 43.496 mi |
| Registration #9 | 2011-08-18 | 43.497 mi |
| Registration #10 | 2012-08-14 | 51.854 mi |
| Registration #11 | 2013-03-05 | 55.235 mi |
| Registration #12 | 2014-02-17 | 64.238 mi |
| Registration #13 | 2015-02-26 | 76.163 mi |
| Registration #14 | 2016-02-25 | 94.673 mi |
| Registration #15 | 2016-02-26 | 94.713 mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #23 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #24 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #25 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #26 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #27 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #28 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #29 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The PEUGEOT factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1850 mm |
|---|---|
| Height | 1752 mm |
| Length | 4727 mm |
| Wheel base | 2823 mm |
| Fuel tank capacity | 80 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Direct Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | DYNP4002541 |
| Total views | 22 |
| Views last 30 days | 4 |
Get full access and download the PEUGEOT premium report.