| Make | PEUGEOT |
|---|---|
| Model | 807 HDI SE |
| Colour | Silver |
| Year of manufacture | 2007 |
| Top speed | 118 mph |
| 0 - 60 mph | 11.4 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 134 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 320 Nm at 2.000 rpm |
| Engine capacity | 1.997 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 31.4 mpg |
| Consumption extra urban | 47.1 mpg |
| Consumption combined | 39.8 mpg |
| CO2 emission | 188 g/km |
| CO2 label | J |
| MOT expiry date | 2022-01-10 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 11 |
| Failed MOT tests | 9 |
| Total advice items | 31 |
| Total items failed | 24 |
| MOT #20 | 2021-01-11 16:29 |
|---|---|
| MOT test number | 801697302152 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2022-01-10 |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Minor
Central Rear Stop lamp(s) with a multiple light source up to 1/2 not functioning (4.3.1 (a) (i))
Advice
Front Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Offside Front Inner Play in steering rack inner joint(s)
|
|
| MOT #19 | 2021-01-11 13:47 |
|---|---|
| MOT test number | 888903220228 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Major
Offside Front Macpherson strut top bush or bearing has excessive wear or free play (5.3.4 (a) (i))
Minor
Central Rear Stop lamp(s) with a multiple light source up to 1/2 not functioning (4.3.1 (a) (i))
Major
Rear Registration plate lamp does not illuminate simultaneously with the position lamps (4.7.2 (a))
Advice
Front Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Offside Front Inner Play in steering rack inner joint(s)
|
|
| MOT #18 | 2019-06-28 13:28 |
|---|---|
| MOT test number | 942212212601 |
| Result |
Passed |
| MOT #17 | 2019-06-28 13:28 |
|---|---|
| MOT test number | 619713151556 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (5.2.3 (e))
Pass with rectification
Offside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (5.2.3 (e))
Pass with rectification
Supplementary restraint system warning lamp indicates a fault (7.1.6 (a))
|
|
| MOT #16 | 2018-07-02 09:15 |
|---|---|
| MOT test number | 673792720281 |
| Result |
Passed |
| MOT #15 | 2018-06-28 10:01 |
|---|---|
| MOT test number | 342325545553 |
| Result |
Failed |
|
Major
Supplementary restraint system warning lamp indicates a fault (7.1.6 (a))
Advice
Front Registration plate deteriorated but not likely to be misread (0.1 (b))
|
|
| MOT #14 | 2017-07-04 12:48 |
|---|---|
| MOT test number | 139834405690 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Both front tyres feathering outer edge
|
|
| MOT #13 | 2017-07-03 11:57 |
|---|---|
| MOT test number | 951762065351 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Supplementary Restraint System warning lamp indicates a fault (5.4.2)
Fail
Nearside Front Tie bar/rod has excessive play in a ball joint (2.4.G.2)
Advice
Both front tyres feathering outer edge
|
|
| MOT #12 | 2016-06-15 09:06 |
|---|---|
| MOT test number | 235524299641 |
| Result |
Passed |
| MOT #11 | 2015-06-29 14:36 |
|---|---|
| MOT test number | 808720485187 |
| Result |
Passed |
| MOT #10 | 2015-06-29 11:11 |
|---|---|
| MOT test number | 738510685131 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Offside Front Tyre has ply or cords exposed (4.1.D.1b)
Fail
Nearside Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Fail
Offside Stop lamp not working (1.2.1b)
Fail
Parking brake: efficiency below requirements (3.7.B.7)
|
|
| MOT #9 | 2014-06-23 11:26 |
|---|---|
| MOT test number | 816194974111 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Offside Outer Front constant velocity joint gaiter deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.5.C.1a)
Notice
Nail in nearside rear tyre
|
|
| MOT #8 | 2014-06-23 11:26 |
|---|---|
| MOT test number | 588654874151 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Offside Stop lamp not working (1.2.1b)
Pass with rectification
Nearside Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Pass with rectification
Offside Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Pass with rectification
Nearside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Pass with rectification
Offside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Advice
Offside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Offside Outer Front constant velocity joint gaiter deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.5.C.1a)
Notice
Nail in nearside rear tyre
|
|
| MOT #7 | 2013-06-14 15:06 |
|---|---|
| MOT test number | 247365363449 |
| Result |
Passed |
| MOT #6 | 2013-06-12 10:49 |
|---|---|
| MOT test number | 968753463115 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Steering column top bearing excessively worn (2.1.2c)
Fail
Offside Ball joint has excessive play (2.2.B.1f)
|
|
| MOT #5 | 2012-06-15 16:25 |
|---|---|
| MOT test number | 839927662183 |
| Result |
Passed |
|
Notice
Nail in offside rear tyre
|
|
| MOT #4 | 2012-06-13 11:51 |
|---|---|
| MOT test number | 206905562427 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Offside Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Fail
Offside Stop lamp not working (1.2.1b)
Fail
Nearside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Fail
Offside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Fail
Nearside Front Anti-roll bar linkage ball joint dust cover excessively damaged so that it no longer prevents the ingress of dirt (2.4.G.2)
Fail
Nearside Front Anti-roll bar linkage has excessive play in a ball joint (2.4.G.2)
Notice
Nail in offside rear tyre
|
|
| MOT #3 | 2011-06-24 12:15 |
|---|---|
| MOT test number | 106605371171 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2011-06-24 11:15 |
|---|---|
| MOT test number | 878695171105 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Outer Rear Tyre has ply or cords exposed (4.1.D.1b)
Fail
Nearside Outer Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
|
|
| MOT #1 | 2010-06-25 13:21 |
|---|---|
| MOT test number | 810606770175 |
| Result |
Passed |
|
Check the damage history for this PEUGEOT. See if, where and when this PEUGEOT had damage and the car repair costs. We also check if this PEUGEOT was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this PEUGEOT. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this PEUGEOT in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this PEUGEOT? How many owners did this PEUGEOT have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this PEUGEOT had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this PEUGEOT is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this PEUGEOT has been settled. If not, and you buy this PEUGEOT then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this PEUGEOT is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 21 |
| First mileage registration | 2007-01-09 |
| Last registration | 2021-01-11 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2007-01-09 | 23 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2010-06-25 | 37.144 mi |
| Registration #3 | 2011-06-24 | 47.613 mi |
| Registration #4 | 2011-06-24 | 47.616 mi |
| Registration #5 | 2012-06-13 | 55.329 mi |
| Registration #6 | 2012-06-15 | 55.502 mi |
| Registration #7 | 2013-06-12 | 66.670 mi |
| Registration #8 | 2013-06-14 | 66.756 mi |
| Registration #9 | 2014-06-23 | 75.546 mi |
| Registration #10 | 2015-06-29 | 86.468 mi |
| Registration #11 | 2015-06-29 | 86.468 mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The PEUGEOT factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1850 mm |
|---|---|
| Height | 1759 mm |
| Length | 4727 mm |
| Wheel base | 2823 mm |
| Kerb weight | 1818 kg |
| Max. allowed weight | 2530 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Direct Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 7 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | DYUW4014057 |
| Total views | 67 |
| Views last 30 days | 4 |
Get full access and download the PEUGEOT premium report.