| Make | PEUGEOT |
|---|---|
| Model | 807 HDI EXECUTIVE |
| Colour | Grey |
| Year of manufacture | 2008 |
| Top speed | 122 mph |
| Gearbox | 6 speed automatic |
| Power | 168 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 400 Nm at 1.750 rpm |
| Engine capacity | 2.179 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 25.7 mpg |
| Consumption extra urban | 42.8 mpg |
| Consumption combined | 34.5 mpg |
| CO2 emission | 218 g/km |
| CO2 label | K |
| MOT expiry date | 2027-03-30 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 15 |
| Failed MOT tests | 8 |
| Total advice items | 35 |
| Total items failed | 5 |
| MOT #23 | 2026-03-27 16:18 |
|---|---|
| MOT test number | 930796275448 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2027-03-30 |
|
Advice
Nearside Front Service brake fluctuating, but not excessively (1.2.1 (e))
Advice
Offside Front Service brake fluctuating, but not excessively (1.2.1 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge inner and outer (5.2.3 (e))
Minor
Offside Front Drive shaft joint constant velocity boot severely deteriorated (6.1.7 (g) (i))
|
|
| MOT #22 | 2025-03-31 10:38 |
|---|---|
| MOT test number | 980740876827 |
| Result |
Passed |
| MOT #21 | 2025-03-28 17:52 |
|---|---|
| MOT test number | 164983029493 |
| Result |
Failed |
|
Major
Offside Front Position lamp not working (4.2.1 (a) (ii))
Major
Nearside Front Driver's view of an obligatory external mirror significantly affected by an obstruction (3.1 (a) (ii))
|
|
| MOT #20 | 2024-02-27 13:45 |
|---|---|
| MOT test number | 130586677377 |
| Result |
Passed |
| MOT #19 | 2024-02-27 11:47 |
|---|---|
| MOT test number | 475817164647 |
| Result |
Failed |
|
Dangerous
Offside Rear Tyre has a tear, caused by separation or partial failure of its structure (5.2.3 (d) (ii))
Major
Registration plate lamp inoperative in the case of a single lamp or all lamps (4.7.1 (b) (ii))
|
|
| MOT #18 | 2023-01-04 11:09 |
|---|---|
| MOT test number | 522987762945 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Nearside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Nearside Front Outer Tyre worn close to legal limit/worn on edge edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #17 | 2021-08-17 18:10 |
|---|---|
| MOT test number | 858957670302 |
| Result |
Passed |
| MOT #16 | 2021-08-12 17:34 |
|---|---|
| MOT test number | 648915090994 |
| Result |
Failed |
|
Major
Driver's seat fore and aft adjustment mechanism not functioning as intended. (6.2.5 (b) (i))
Major
Offside Stop lamp(s) not working (4.3.1 (a) (ii))
Major
Offside Front Headlamp not working on dipped beam (4.1.1 (a) (ii))
Major
Offside Front Headlamp aim not tested (4.1.2 (b))
Major
Nearside Front Outer Drive shaft joint constant velocity boot split or insecure, no longer prevents the ingress of dirt (6.1.7 (g) (ii))
Advice
Offside Front Outer Tyre worn close to legal limit/worn on edge edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #15 | 2021-01-07 13:56 |
|---|---|
| MOT test number | 114990287359 |
| Result |
Passed |
| MOT #14 | 2020-01-10 16:15 |
|---|---|
| MOT test number | 237610717079 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Offside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Advice
Front Brake disc worn, but not excessively (1.1.14 (a) (i))
|
|
| MOT #13 | 2020-01-10 09:46 |
|---|---|
| MOT test number | 733080919004 |
| Result |
Failed |
|
Major
Nearside Upper Stop lamp(s) not working (4.3.1 (a) (ii))
Minor
Offside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Major
Nearside Front Inner Drive shaft joint constant velocity boot split or insecure, no longer prevents the ingress of dirt (6.1.7 (g) (ii))
Advice
Front Brake disc worn, but not excessively (1.1.14 (a) (i))
|
|
| MOT #12 | 2018-12-04 14:57 |
|---|---|
| MOT test number | 930278309818 |
| Result |
Passed |
| MOT #11 | 2018-12-04 10:00 |
|---|---|
| MOT test number | 481370525432 |
| Result |
Failed |
|
Major
Windscreen washer provides insufficient washer liquid (3.5 (a))
Major
Nearside Stop lamp(s) not working (4.3.1 (a) (ii))
Major
Offside Stop lamp(s) not working (4.3.1 (a) (ii))
Advice
Offside Front Inner Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
|
|
| MOT #10 | 2017-12-05 11:06 |
|---|---|
| MOT test number | 440195149577 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Outer Front constant velocity joint gaiter deteriorated, but preventing the ingress of dirt (2.5.C.1a)
|
|
| MOT #9 | 2016-11-08 08:44 |
|---|---|
| MOT test number | 633026738653 |
| Result |
Passed |
| MOT #8 | 2016-11-08 08:44 |
|---|---|
| MOT test number | 895498307155 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
|
|
| MOT #7 | 2015-12-01 09:02 |
|---|---|
| MOT test number | 911499115291 |
| Result |
Passed |
| MOT #6 | 2014-11-20 12:22 |
|---|---|
| MOT test number | 967984024371 |
| Result |
Passed |
| MOT #5 | 2013-11-26 10:34 |
|---|---|
| MOT test number | 537250133300 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Notice
Nail in nearside front tyre
|
|
| MOT #4 | 2013-11-26 10:34 |
|---|---|
| MOT test number | 856180633316 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Stop lamp not working (1.2.1b)
Pass with rectification
Offside Stop lamp not working (1.2.1b)
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Notice
Nail in nearside front tyre
|
|
| MOT #3 | 2012-11-29 14:23 |
|---|---|
| MOT test number | 469874632313 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2012-11-29 10:29 |
|---|---|
| MOT test number | 365114132352 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Rear Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (3.5.1g)
Fail
Front Windscreen washer provides insufficient washer liquid (8.2.3)
|
|
| MOT #1 | 2011-09-07 14:49 |
|---|---|
| MOT test number | 917020551288 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Offside Front Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
|
|
Taxed Tax due: 1 July 2026
MOT
Expires: 30 March 2027
| Tax status | Valid until 1 July 2026 |
|---|---|
| Days left | 78 |
| MOT expiry date | 30 March 2027 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 49 |
|---|---|
| Band | K |
| Single payment (12 months) | £ 430,00,- |
| Single six month payment | £ 236,50,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 451,50,- |
|
Check the damage history for this PEUGEOT. See if, where and when this PEUGEOT had damage and the car repair costs. We also check if this PEUGEOT was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this PEUGEOT. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this PEUGEOT in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this PEUGEOT? How many owners did this PEUGEOT have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this PEUGEOT had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this PEUGEOT is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this PEUGEOT has been settled. If not, and you buy this PEUGEOT then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this PEUGEOT is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 26 |
| First mileage registration | 2008-10-29 |
| Last registration | 2026-03-27 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2008-10-29 | 18 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2011-09-07 | 12.753 mi |
| Registration #3 | 2012-11-29 | 18.606 mi |
| Registration #4 | 2012-11-29 | 18.606 mi |
| Registration #5 | 2013-11-26 | 23.679 mi |
| Registration #6 | 2014-11-20 | 28.916 mi |
| Registration #7 | 2015-12-01 | 34.092 mi |
| Registration #8 | 2016-11-08 | 38.110 mi |
| Registration #9 | 2016-11-08 | 38.110 mi |
| Registration #10 | 2017-12-05 | 42.379 mi |
| Registration #11 | 2018-12-04 | 46.215 mi |
| Registration #12 | 2018-12-04 | 46.215 mi |
| Registration #13 | 2020-01-10 | 51.897 mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #23 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #24 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #25 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #26 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The PEUGEOT factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1850 mm |
|---|---|
| Height | 1759 mm |
| Length | 4727 mm |
| Wheel base | 2823 mm |
| Kerb weight | 1893 kg |
| Max. allowed weight | 2610 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Direct Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 8 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | DZ684000033 |
| Total views | 46 |
| Views last 30 days | 3 |
Get full access and download the PEUGEOT premium report.