| Make | VOLKSWAGEN |
|---|---|
| Model | CADDY MAXI C20 COMM PRO TDI Caddy Maxi C20 Commerce Professional TDI |
| Colour | Black |
| Year of manufacture | 2022 |
| Top speed | 108 mph |
| 0 - 60 mph | 12.6 seconds |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 101 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 280 Nm at 1.375 rpm |
| Engine capacity | 1.968 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 47.9 mpg |
| Consumption extra urban | 74.3 mpg |
| Consumption combined | 56.5 mpg |
| CO2 emission | 131 g/km |
| CO2 label | E |
| MOT expiry date | 2026-05-01 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 1 |
| Failed MOT tests | 0 |
| Total advice items | 0 |
| Total items failed | 0 |
| MOT #1 | 2025-05-02 06:26 |
|---|---|
| MOT test number | 894696884301 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-05-01 |
Taxed Tax due: 1 September 2026
MOT
Expires: 1 May 2026
| Tax status | Valid until 1 September 2026 |
|---|---|
| Days left | 140 |
| MOT expiry date | 1 May 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 39 |
|---|---|
| Standard rate (12 months) | £ 320,00,- |
| Standard rate (6 months) | £ 176,00,- |
|
Check the damage history for this VOLKSWAGEN. See if, where and when this VOLKSWAGEN had damage and the car repair costs. We also check if this VOLKSWAGEN was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this VOLKSWAGEN. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this VOLKSWAGEN in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this VOLKSWAGEN? How many owners did this VOLKSWAGEN have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this VOLKSWAGEN had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this VOLKSWAGEN is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this VOLKSWAGEN has been settled. If not, and you buy this VOLKSWAGEN then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this VOLKSWAGEN is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 3 |
| First mileage registration | 2022-03-16 |
| Last registration | 2025-05-02 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2022-03-16 | 16 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #3 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The VOLKSWAGEN factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| Width | 1855 mm |
|---|---|
| Height | 1820 mm |
| Length | 4853 mm |
| Wheel base | 2755 mm |
| Kerb weight | 1569 kg |
| Max. allowed weight | 2300 kg |
| Number of seats | 2 |
|---|---|
| Number of axles | 2 |
| Engine number | DTREB33804 |
| Total views | 28 |
| Views last 30 days | 6 |
Get full access and download the VOLKSWAGEN premium report.