| Make | VOLKSWAGEN |
|---|---|
| Model | ID4 CITY CITY |
| Colour | White |
| Year of manufacture | 2021 |
| Top speed | 99 mph |
| Gearbox | 1 speed automatic |
| Power | 146 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 220 Nm at 16.000 rpm |
| Fuel type | Electricity |
| Consumption combined | 1.0 mpg |
| MOT expiry date | 2026-08-12 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 2 |
| Failed MOT tests | 0 |
| Total advice items | 0 |
| Total items failed | 0 |
| MOT #2 | 2025-08-09 14:48 |
|---|---|
| MOT test number | 331960532015 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2026-08-12 |
| MOT #1 | 2024-08-09 11:46 |
|---|---|
| MOT test number | 968535115078 |
| Result |
Passed |
Untaxed Tax expired: 26 February 2026
MOT
Expires: 12 August 2026
| Tax status | Expired at 26 February 2026 |
|---|---|
| Days left | 49 days too late |
| MOT expiry date | 12 August 2026 |
| Full MOT history | See MOT history |
|
Check the damage history for this VOLKSWAGEN. See if, where and when this VOLKSWAGEN had damage and the car repair costs. We also check if this VOLKSWAGEN was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this VOLKSWAGEN. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this VOLKSWAGEN in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this VOLKSWAGEN? How many owners did this VOLKSWAGEN have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this VOLKSWAGEN had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this VOLKSWAGEN is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this VOLKSWAGEN has been settled. If not, and you buy this VOLKSWAGEN then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this VOLKSWAGEN is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 4 |
| First mileage registration | 2021-08-13 |
| Last registration | 2025-08-09 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2021-08-13 | 11 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #3 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #4 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The VOLKSWAGEN factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| Width | 1852 mm |
|---|---|
| Height | 1640 mm |
| Length | 4584 mm |
| Max. allowed weight | 2480 kg |
| Number of seats | 5 |
|---|---|
| Number of axles | 2 |
| Engine number | EBJA |
| Total views | 62 |
| Views last 30 days | 6 |
Get full access and download the VOLKSWAGEN premium report.