| Make | FIAT |
|---|---|
| Model | SEDICI 16V ELEGANZA |
| Colour | Black |
| Year of manufacture | 2006 |
| Top speed | 106 mph |
| Gearbox | 5 speed Manual |
| Power | 106 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 145 Nm at 4.000 rpm |
| Engine capacity | 1.586 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 31.7 mpg |
| Consumption extra urban | 46.3 mpg |
| Consumption combined | 39.8 mpg |
| CO2 emission | 173 g/km |
| CO2 label | H |
| MOT expiry date | 2022-02-16 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 13 |
| Failed MOT tests | 5 |
| Total advice items | 29 |
| Total items failed | 10 |
| MOT #18 | 2021-02-09 14:51 |
|---|---|
| MOT test number | 584886962284 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2022-02-16 |
|
Advice
Nsf tyre has damage outer sidewall
Minor
Battery insecure but not likely to fall from carrier (4.13 (a) (i))
Minor
Central Rear Stop lamp(s) with a multiple light source up to 1/2 not functioning (4.3.1 (a) (i))
|
|
| MOT #17 | 2021-02-09 14:51 |
|---|---|
| MOT test number | 891295588962 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Body component damaged and likely to cause injury obligatory mirror damaged (6.2.1 (a) (i))
Advice
Nsf tyre has damage outer sidewall
Minor
Battery insecure but not likely to fall from carrier (4.13 (a) (i))
Minor
Central Rear Stop lamp(s) with a multiple light source up to 1/2 not functioning (4.3.1 (a) (i))
|
|
| MOT #16 | 2020-02-17 12:12 |
|---|---|
| MOT test number | 110506843132 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Windscreen washers working during test but reservoir leaking slowly and requires attention
|
|
| MOT #15 | 2020-02-17 12:12 |
|---|---|
| MOT test number | 926879444562 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Offside Headlamp not working on dipped beam (4.1.1 (a) (ii))
Pass with rectification
Windscreen washer provides insufficient washer liquid worked during test but reservoir leaking and requires attention (3.5 (a))
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Oil leak, but not excessive (8.4.1 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Windscreen washers working during test but reservoir leaking slowly and requires attention
|
|
| MOT #14 | 2019-01-30 16:03 |
|---|---|
| MOT test number | 565927488752 |
| Result |
Passed |
| MOT #13 | 2018-01-26 14:36 |
|---|---|
| MOT test number | 423808704736 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Items removed from driver's view prior to test
Advice
Offside Front tyre starting to wear bald on the inner tread
Advice
Nearside Front Inner Suspension arm rubber bush deteriorated but not resulting in excessive movement rear bush (2.4.G.2)
Advice
Offside Front Inner Suspension arm rubber bush deteriorated but not resulting in excessive movement rear bush (2.4.G.2)
Advice
Nearside Front tyre starting to wear on the inner tread
|
|
| MOT #12 | 2017-01-31 11:05 |
|---|---|
| MOT test number | 191103880119 |
| Result |
Passed |
| MOT #11 | 2017-01-31 11:05 |
|---|---|
| MOT test number | 566780580908 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
Pass with rectification
Offside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
|
|
| MOT #10 | 2016-02-02 15:43 |
|---|---|
| MOT test number | 913585345924 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2016-02-02 08:46 |
|---|---|
| MOT test number | 809938509087 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Front coil spring broken (2.4.C.1a)
|
|
| MOT #8 | 2015-10-28 11:28 |
|---|---|
| MOT test number | 158053897141 |
| Result |
Passed |
| MOT #7 | 2014-10-27 13:10 |
|---|---|
| MOT test number | 767540004348 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Brake hydraulic reservoir fluid close to minimum level (3.6.G.1b)
Advice
Offside Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Parking brake lever has little reserve travel (3.1.6b)
Notice
Under-trays fitted obscuring some underside components
Notice
Engine covers fitted obscuring some components in the engine bay
|
|
| MOT #6 | 2013-10-28 16:32 |
|---|---|
| MOT test number | 128851203301 |
| Result |
Passed |
| MOT #5 | 2013-10-19 11:07 |
|---|---|
| MOT test number | 159292193234 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Fail
Nearside Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Fail
Nearside Rear Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
Fail
Offside Front coil spring broken (2.4.C.1a)
Advice
Offside Rear Tyre worn close to the legal limit (4.1.E.1)
|
|
| MOT #4 | 2012-09-28 15:17 |
|---|---|
| MOT test number | 945772972299 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2011-10-03 14:37 |
|---|---|
| MOT test number | 697486971258 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2010-10-01 11:22 |
|---|---|
| MOT test number | 313584170231 |
| Result |
Passed |
| MOT #1 | 2009-09-30 10:41 |
|---|---|
| MOT test number | 534623979251 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Offside Front Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Nearside Front brake disc slightly scored (3.5.1h)
Advice
Offside Front brake disc slightly scored (3.5.1h)
|
|
Untaxed Tax expired: 30 September 2021
MOT
Expired: 16 February 2022
| Tax status | Expired at 30 September 2021 |
|---|---|
| Days left | 1691 days too late |
| MOT expiry date | 16 February 2022 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 48 |
|---|---|
| Band | H |
| Single payment (12 months) | £ 315,00,- |
| Single six month payment | £ 173,25,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 330,75,- |
|
Check the damage history for this FIAT. See if, where and when this FIAT had damage and the car repair costs. We also check if this FIAT was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this FIAT. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this FIAT in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this FIAT? How many owners did this FIAT have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this FIAT had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this FIAT is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this FIAT has been settled. If not, and you buy this FIAT then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this FIAT is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 21 |
| First mileage registration | 2006-09-30 |
| Last registration | 2021-02-09 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2006-09-30 | 12 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2009-09-30 | 27.750 mi |
| Registration #3 | 2010-10-01 | 42.106 mi |
| Registration #4 | 2011-10-03 | 56.215 mi |
| Registration #5 | 2012-09-28 | 70.300 mi |
| Registration #6 | 2013-10-19 | 82.206 mi |
| Registration #7 | 2013-10-28 | 82.206 mi |
| Registration #8 | 2014-10-27 | 94.163 mi |
| Registration #9 | 2015-10-28 | 100.320 mi |
| Registration #10 | 2016-02-02 | 102.144 mi |
| Registration #11 | 2016-02-02 | 102.144 mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| The FIAT factory car options list is only available in the premium report. |
|---|
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1755 mm |
|---|---|
| Height | 1620 mm |
| Length | 4115 mm |
| Wheel base | 2500 mm |
| Kerb weight | 1195 kg |
| Max. allowed weight | 2870 kg |
| Fuel tank capacity | 50 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | 1151258 |
| Total views | 156 |
| Views last 30 days | 6 |
Get full access and download the FIAT premium report.