| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V VTEC SE |
| Colour | Grey |
| Year of manufacture | 2006 |
| Top speed | 112 mph |
| 0 - 60 mph | 12.3 seconds |
| Gearbox | 5 speed Manual |
| Power | 123 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 154 Nm at 4.800 rpm |
| Engine capacity | 1.668 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Petrol |
| Consumption city | 30.4 mpg |
| Consumption extra urban | 43.5 mpg |
| Consumption combined | 37.7 mpg |
| CO2 emission | 179 g/km |
| CO2 label | I |
| MOT expiry date | 2024-04-25 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 15 |
| Failed MOT tests | 7 |
| Total advice items | 37 |
| Total items failed | 12 |
| MOT #22 | 2023-04-26 08:29 |
|---|---|
| MOT test number | 355854351227 |
| Result |
Passed |
| Next expiry date | 2024-04-25 |
| MOT #21 | 2023-04-26 08:29 |
|---|---|
| MOT test number | 974609430217 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Windscreen washer provides insufficient washer liquid (3.5 (a))
|
|
| MOT #20 | 2022-02-01 17:39 |
|---|---|
| MOT test number | 987115756278 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Brake pipe corroded, covered in grease or other material (1.1.11 (c))
Advice
Nearside Front Suspension arm corroded but not seriously weakened (5.3.3 (b) (i))
Advice
Front Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Rear Suspension component mounting prescribed area is corroded but not considered excessive (5.3.6 (a) (i))
|
|
| MOT #19 | 2021-02-05 11:08 |
|---|---|
| MOT test number | 324338399408 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement front bush (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement front bush (5.3.4 (a) (i))
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
Advice
Nearside Front Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Front Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
Advice
Offside Rear Coil spring corroded (5.3.1 (b) (i))
|
|
| MOT #18 | 2020-01-17 09:30 |
|---|---|
| MOT test number | 973022057894 |
| Result |
Passed |
| MOT #17 | 2019-10-08 16:13 |
|---|---|
| MOT test number | 432906085195 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Rear Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
|
|
| MOT #16 | 2019-10-08 10:15 |
|---|---|
| MOT test number | 148219886605 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Offside Rear Child Seat fitted not allowing full inspection of adult belt
Major
Exhaust emissions likely to be affected by an exhaust leak (8.2.1.1 (b))
Advice
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Front Brake pad(s) wearing thin (1.1.13 (a) (ii))
|
|
| MOT #15 | 2018-10-22 10:14 |
|---|---|
| MOT test number | 118544231696 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Front Lower Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Front Lower Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement (5.3.4 (a) (i))
Advice
Exhaust has a minor leak of exhaust gases Back box (6.1.2 (a))
|
|
| MOT #14 | 2017-10-23 15:02 |
|---|---|
| MOT test number | 104922731225 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Offside Front Anti-roll bar linkage has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
|
|
| MOT #13 | 2017-10-23 15:02 |
|---|---|
| MOT test number | 763881554504 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Pass with rectification
Offside Stop lamp not working (1.2.1b)
Advice
Offside Front Anti-roll bar linkage has slight play in a ball joint (2.4.G.2)
|
|
| MOT #12 | 2016-10-18 17:11 |
|---|---|
| MOT test number | 211383356691 |
| Result |
Passed |
| MOT #11 | 2015-10-20 08:43 |
|---|---|
| MOT test number | 292924990592 |
| Result |
Passed |
| MOT #10 | 2014-10-22 15:48 |
|---|---|
| MOT test number | 449915094250 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2014-10-21 10:10 |
|---|---|
| MOT test number | 915474394200 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Rear parking (secondary) brakes imbalanced (3.7.B.6b)
Fail
Nearside Front Anti-roll bar linkage ball joint dust cover excessively damaged so that it no longer prevents the ingress of dirt (2.4.G.2)
Fail
Offside Rear Anti-roll bar linkage has excessive play in a ball joint (2.4.G.2)
Fail
Nearside Rear Anti-roll bar linkage has excessive play in a ball joint (2.4.G.2)
Fail
Nearside Front Suspension arm ball joint dust cover excessively damaged so that it no longer prevents the ingress of dirt (2.4.G.2)
Advice
Rear Brake pad(s) wearing thin (3.5.1g)
Advice
Rear brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (3.5.1i)
|
|
| MOT #8 | 2013-10-09 10:04 |
|---|---|
| MOT test number | 348802183469 |
| Result |
Passed |
| MOT #7 | 2012-10-15 14:57 |
|---|---|
| MOT test number | 138089882258 |
| Result |
Passed |
|
Notice
Marks on bodywork: nsr and osr bumper scuff
Notice
Vehicle's internal headlight adjuster altered to recheck lights
|
|
| MOT #6 | 2012-10-15 09:41 |
|---|---|
| MOT test number | 279119982293 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Rear Tyre has a tear, caused by separation or partial failure of its structure (4.1.D.1b)
Notice
Marks on bodywork: nsr and osr bumper scuff
Notice
Osr tyre rubber deteriorated
Notice
Osf tyre 3mm
Notice
Nsf tyre 3mm and slight cut on outer tread
Notice
Nail in nearside front tyre
Notice
Vehicle's internal headlight adjuster altered to recheck lights
|
|
| MOT #5 | 2011-10-13 10:01 |
|---|---|
| MOT test number | 207946681229 |
| Result |
Passed |
| MOT #4 | 2010-10-14 10:25 |
|---|---|
| MOT test number | 251667280225 |
| Result |
Passed |
| MOT #3 | 2010-10-14 09:24 |
|---|---|
| MOT test number | 300377380429 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Centre Stop lamp not working (1.2.1b)
Pass with rectification
Windscreen has a sticker or other obstruction encroaching into the swept area by more than 40mm outside zone 'A' (8.3.1e)
|
|
| MOT #2 | 2009-10-19 12:33 |
|---|---|
| MOT test number | 313482599277 |
| Result |
Passed |
| MOT #1 | 2009-10-19 10:06 |
|---|---|
| MOT test number | 324352399239 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Parking brake lever has no reserve travel (3.1.6b)
|
|
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 24 |
| First mileage registration | 2006-10-23 |
| Last registration | 2023-04-26 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2006-10-23 | 22 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2009-10-19 | 15.014 mi |
| Registration #3 | 2009-10-19 | 15.014 mi |
| Registration #4 | 2010-10-14 | 20.750 mi |
| Registration #5 | 2010-10-14 | 20.750 mi |
| Registration #6 | 2011-10-13 | 27.937 mi |
| Registration #7 | 2012-10-15 | 33.463 mi |
| Registration #8 | 2012-10-15 | 33.463 mi |
| Registration #9 | 2013-10-09 | 38.749 mi |
| Registration #10 | 2014-10-21 | 47.296 mi |
| Registration #11 | 2014-10-22 | 47.309 mi |
| Registration #12 | 2015-10-20 | 54.884 mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #19 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #20 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #21 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #22 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #23 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #24 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 2113 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1397 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Multi-Point Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Engine number | D17A25303698 |
| Total views | 80 |
| Views last 30 days | 1 |
Get full access and download the HONDA premium report.