| Make | HONDA |
|---|---|
| Model | FR-V I-CTDI ES |
| Colour | Silver |
| Year of manufacture | 2008 |
| Top speed | 118 mph |
| Gearbox | 6 speed Manual |
| Power | 140 BHP |
|---|---|
| Max. torque | 340 Nm at 2.000 rpm |
| Engine capacity | 2.204 cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel type | Diesel |
| Consumption city | 35.8 mpg |
| Consumption extra urban | 52.3 mpg |
| Consumption combined | 44.8 mpg |
| CO2 emission | 167 g/km |
| CO2 label | H |
| MOT expiry date | 2021-01-05 |
|---|---|
| MOT pass rate | |
| MOT passed | 10 |
| Failed MOT tests | 7 |
| Total advice items | 47 |
| Total items failed | 11 |
| MOT #17 | 2020-12-17 15:56 |
|---|---|
| MOT test number | 127166450134 |
| Result |
Failed |
|
Advice
Nearside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Front Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Offside Rear Tyre worn close to legal limit/worn on edge (5.2.3 (e))
Advice
Nearside Rear Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Offside Rear Brake disc worn, pitted or scored, but not seriously weakened (1.1.14 (a) (ii))
Advice
Offside Rear Anti-roll bar linkage ball joint has slight play (5.3.4 (a) (i))
Major
Nearside Seat belt anchorage prescribed area strength or continuity significantly reduced crossmember (7.1.1 (a) (i))
Major
Offside Seat belt anchorage prescribed area strength or continuity significantly reduced crossmember (7.1.1 (a) (i))
Advice
Nearside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement front bush. (5.3.4 (a) (i))
Advice
Offside Front Suspension arm pin or bush worn but not resulting in excessive movement front bush. (5.3.4 (a) (i))
Major
Nearside Rear Suspension component mounting prescribed area excessively corroded significantly reducing structural strength outer sill. (5.3.6 (a) (i))
Major
Offside Rear Suspension component mounting prescribed area excessively corroded significantly reducing structural strength outer sill. (5.3.6 (a) (i))
Advice
Nearside Rear Tyre slightly damaged/cracking or perishing (5.2.3 (d) (ii))
Advice
Fuel Pipe/s corroded fuel filler neck.
Advice
Rear crossmember.
|
|
| MOT #16 | 2020-01-06 13:10 |
|---|---|
| MOT test number | 822645133695 |
| Result |
Passed |
|
Minor
Nearside Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Minor
Offside Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Brake disc worn, but not excessively (1.1.14 (a) (i))
Advice
Offside Rear Brake disc worn, but not excessively (1.1.14 (a) (i))
Minor
Offside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
|
|
| MOT #15 | 2019-12-19 11:48 |
|---|---|
| MOT test number | 931705305683 |
| Result |
Failed |
|
Dangerous
Offside Rear Anti-roll bar linkage ball joint likely to become detached (5.3.4 (a) (ii))
Major
Nearside Rear Anti-roll bar linkage ball joint excessively worn (5.3.4 (a) (i))
Minor
Nearside Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Minor
Offside Headlamp lens slightly defective (4.1.1 (b) (i))
Advice
Nearside Rear Brake disc worn, but not excessively (1.1.14 (a) (i))
Advice
Offside Rear Brake disc worn, but not excessively (1.1.14 (a) (i))
Minor
Offside Registration plate lamp inoperative in the case of multiple lamps or light sources (4.7.1 (b) (i))
Major
Nearside Front Service brake excessively binding (1.2.1 (f))
Advice
Offside Rear Service brake binding but not excessively (1.2.1 (f))
Major
Nearside Rear Upper Suspension arm pin or bush excessively worn (5.3.4 (a) (i))
|
|
| MOT #14 | 2018-12-19 14:10 |
|---|---|
| MOT test number | 256640123999 |
| Result |
Passed |
| MOT #13 | 2018-12-19 14:10 |
|---|---|
| MOT test number | 180632717120 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Nearside Registration plate lamp inoperative in the case of a single lamp or all lamps (4.7.1 (b) (ii))
|
|
| MOT #12 | 2017-12-28 14:17 |
|---|---|
| MOT test number | 751034012421 |
| Result |
Passed |
|
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to the legal limit inner edge (4.1.E.1)
|
|
| MOT #11 | 2017-12-28 10:15 |
|---|---|
| MOT test number | 323151850273 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Front Tyre has a cut in excess of the requirements deep enough to reach the ply or cords outer wall (4.1.D.1a)
Advice
Nearside Rear Tyre worn close to the legal limit inner edge (4.1.E.1)
Fail
Offside Rear Anti-roll bar linkage has excessive play in a ball joint (2.4.G.2)
|
|
| MOT #10 | 2016-12-08 08:30 |
|---|---|
| MOT test number | 610412432276 |
| Result |
Passed |
| MOT #9 | 2016-12-08 08:30 |
|---|---|
| MOT test number | 948679706855 |
| Result |
Failed |
|
Pass with rectification
Registration plate lamp not working (1.1.C.1d)
Pass with rectification
Offside Front Front position lamp(s) not working (1.1.A.3b)
Pass with rectification
Nearside Rear Outer Brake pad(s) less than 1.5 mm thick (3.5.1g)
Pass with rectification
Nearside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
Pass with rectification
Offside Front Tyre tread depth below requirements of 1.6mm (4.1.E.1)
|
|
| MOT #8 | 2016-04-21 08:20 |
|---|---|
| MOT test number | 271303492771 |
| Result |
Passed |
|
Advice
High level stop lamp not working........
Advice
Play in both rear link arms.......
|
|
| MOT #7 | 2015-04-08 16:53 |
|---|---|
| MOT test number | 476188195045 |
| Result |
Passed |
|
Notice
High level stop lamp not working....
|
|
| MOT #6 | 2014-04-23 13:48 |
|---|---|
| MOT test number | 255693614157 |
| Result |
Passed |
|
Notice
High level stop light is not working
Notice
Brake pedal rubber is worn
Notice
Under-trays fitted obscuring some underside components
Notice
R/n/s tyre is worn on inner edge
|
|
| MOT #5 | 2014-04-22 11:06 |
|---|---|
| MOT test number | 176262714143 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Parking brake lever has no reserve travel (3.1.6b)
Fail
Parking brake: efficiency below requirements (3.7.B.7)
Notice
High level stop light is not working
Notice
Brake pedal rubber is worn
Notice
Under-trays fitted obscuring some underside components
Notice
R/n/s tyre is worn on inner edge
|
|
| MOT #4 | 2013-04-22 09:24 |
|---|---|
| MOT test number | 798852713167 |
| Result |
Passed |
|
Notice
Nearside wiper is split.
|
|
| MOT #3 | 2012-04-27 16:27 |
|---|---|
| MOT test number | 236418912129 |
| Result |
Passed |
| MOT #2 | 2012-04-27 12:10 |
|---|---|
| MOT test number | 666438512179 |
| Result |
Failed |
|
Fail
Nearside Front Tyre has ply or cords exposed (4.1.D.1b)
Notice
Both rear tyres are worn on the inner edges.
Notice
Offside front tyre is worn on both edges.
|
|
Untaxed Tax expired: 30 December 2020
MOT
Expired: 5 January 2021
| Tax status | Expired at 30 December 2020 |
|---|---|
| Days left | 1957 days too late |
| MOT expiry date | 5 January 2021 |
| Full MOT history | See MOT history |
| Vehicle class | 49 |
|---|---|
| Band | H |
| Single payment (12 months) | £ 315,00,- |
| Single six month payment | £ 173,25,- |
| Total payable by 12 monthly instalments | £ 330,75,- |
|
Check the damage history for this HONDA. See if, where and when this HONDA had damage and the car repair costs. We also check if this HONDA was scrapped. Download the premium report here for the results. |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
| Date | ??????? |
|---|---|
| Category | ??????? |
| Type | ??????? |
|
If this vehicle was seen at a salvage auction we offer: vehicle pictures, salvage location, retail value. |
|
Check and review the dealer service history of this HONDA. Has this vehicle received all scheduled service intervals? Check the full report here and view the maintenance. |
| Service | |
| Date | 01-04-2018 |
|---|---|
| Mileage | 27.193 |
| Garage | Lorem Ipsum Dolor, Sit Amet County |
| Actions |
Oil interval reset Regular service Air filters Coolant flush |
|
What is this car worth? See the vehicle value of this HONDA in the premium report. We check: purchase value, age, mileage, MOT history, damages and online sale prices. |
| Trade retail value | £ ??.??? |
|---|---|
| Auction value | £ ??.??? |
| Average private trade value | £ ??.??? |
|
For how long did the current and previous owner(s) have this HONDA? How many owners did this HONDA have? Check it in the premium report and see all owner registrations. Due to strict data protection laws, we cannot and do not provide the personal details of a vehicle’s owner. Download the full report here. |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
| ??????? | ??????? |
|---|---|
| ?????????????? | ??????? |
| ?????????? | ??????? |
|
See in this check if this HONDA had different number plates. |
| Number of plates | ? |
|---|
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
| Current registration | |
|---|---|
| Plate since | ????-??-?? |
|
Check if this HONDA is financed, has an outstanding loan or finance agreement. If you are purchasing a vehicle it is smart to ensure that any finance that may have been taken out on this HONDA has been settled. If not, and you buy this HONDA then you could lose the money and the car you paid for. Download the premium report here and check if this HONDA is financed. |
| Finance company | ??????? ???? |
|---|---|
| Date of agreement | ??????? ???? |
| Agreement type | ??????? ???? |
| Agreement term | ??????? ???? |
| Agreement number | ??????? ???? |
| Contact info | ??????? ???? |
| Odometer | In miles |
|---|---|
| Mileage registrations | 18 |
| First mileage registration | 2008-03-28 |
| Last registration | 2020-12-17 |
| Complete history | See info |
| Registration #1 | 2008-03-28 | 20 mi |
|---|---|---|
| Registration #2 | 2011-03-21 | 25.806 mi |
| Registration #3 | 2012-04-27 | 47.185 mi |
| Registration #4 | 2012-04-27 | 47.189 mi |
| Registration #5 | 2013-04-22 | 68.180 mi |
| Registration #6 | 2014-04-22 | 88.457 mi |
| Registration #7 | 2014-04-23 | 88.463 mi |
| Registration #8 | 2015-04-08 | 107.724 mi |
| Registration #9 | 2016-04-21 | 127.821 mi |
| Registration #10 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #11 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #12 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #13 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #14 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #15 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #16 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #17 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| Registration #18 | ????-??-?? | ??.??? mi |
| NCAP rating | |
|---|---|
| Video | see crash video |
| Width | 1810 mm |
|---|---|
| Height | 1610 mm |
| Length | 4285 mm |
| Wheel base | 2680 mm |
| Kerb weight | 1573 kg |
| Max. allowed weight | 1643 kg |
| Fuel tank capacity | 58 l |
|---|---|
| Fuel delivery | Direct Injection |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 6 |
| Number of axles | 2 |
| Engine number | N22A13501352 |
| Total views | 171 |
| Views last 30 days | 2 |
Get full access and download the HONDA premium report.